Babička je po mozkové příhodě na ventilátoru v umělém spánku. Je šance, že jí odstraní tracheostomii a mozek nebude poškozen?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 4. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Moje babička byla 17.4 prevezena do nemocnice pro motání hlavy a pak i silne bolesti hlavy. Lekari vsemi vysetrenimi zjistili, ze jde pravdepodobne o zastaralou mozkovou prihodu, ktera se ted znovu probudila a utrhl se kus hematomu, ktery utlacoval nejake mozkove centrum. Babicka podstoupila operaci a nyni lezi v umelem spanku na neurochirurgicke klinice. Je napojena na pristroj, ktery ji pomaha dychat. Lekari zkouseli babicku probouzet a odpojit z dychace, ale jeji dech jeste nebyl dostatecne silny, proto se rozhodli, ze ji udelaji tracheostomii. Chtela bych se zeptat jestli je nejaka sance na to, ze tracheostomii daji zase pryc. A jestli je nejake riziko poskozeni mozku. Mockrat dekuji za odpoved. Denisa

Denisa

Vaše babička prodělala cévní mozkovou příhodu, je po neurochirurgickém zákroku v umělém spánku, má tracheostomii a je připojena na ventilátor. Vy se ptáte, zda je šance, že ji lékaři tracheostomie zbaví a jak bude fungovat její mozek po zákroku.

Milá Deniso,

bohužel takto na dálku Vám na Vaše otázky neumím odpovědět. Velmi záleží na tom, jak byla mozková příhoda rozsáhlá, která část mozku byla postižena, jak rychle a jak účinně se podařilo neurochirurgům zasáhnout a jaký je celkový babiččin stav, zda se nepřidají nějaké další pooperační komplikace, např. infekce apod.

Tracheostomie se samozřejmě zrušit dá, pokud bude babička dostatečně spontánně dýchat, lékaři se ji budou snažit postupně přestat tlumit a z dýchacího přístroje ji odpojit. Když potom již není potřebná, tracheostomie se vytáhne a rána na krku se časem zahojí.
Hodně ale záleží na tom, jak velké je poškození mozku, zda bude babička opět schopna vnímat, mluvit, pohybovat se. Často po mozkové příhodě zůstane nějaký deficit, něco se ještě dá zlepšit dlouhodobou rehabilitací, někdy ale již po rozsáhlé příhodě zůstane nemocný trvale upoután na lůžko nebo má nějaký jiný závažný neurologický problém (poruchu paměti, řeči apod.).

Určitě svou otázku položte ošetřujícímu lékaři Vaší babičky, který ji zná, má k dispozici výsledky zobrazovacích vyšetření a sleduje, jak se její stav vyvíjí během posledních dní, určitě Vám bude umět lépe odpovědět. Definitivní odpověď však ukáže až čas, nikdy přesně nevíme, jak se konkrétní nemocný bude nebo nebude uzdravovat, jak si jeho organismus se závažným stavem poradí.

Moc Vám přeji, aby to pro Vaši babičku dopadlo dobře a nebojte se vyhledat ošetřujícího lékaře a přeptat se na všechno, co Vás trápí.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz