Babička je po CMP, je ochrnutá na půl těla a nemůže mluvit. Vnímá naší přítomnost?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 12. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobry den.Pred 14.dny jsme nasli nasi 86 letou babicku por cmp.Ihned zavolali sanitu.Nevime jak dlouho tam babicka sedela jeste se svitilo takze to mohlo byt od vecera ,nasli jsme ji v 15h.odp.V nemocnici nam sdelili ze je stav velmi vazny,nulova sance.Mela pry tristive krvaceni,otok mozku.Operaci pry neslo provezt,pry by se tam operater vubec do toho stredu nedostal.Babicku na jipce stabilizovali.Ale je ochrnuta na pul tela a nemuze vubec mluvit.Je na odd.neurologie.Vubec nevime zda nas poznava a zda neni mozek poskozen tak ze vubec nevi co se deje?Nekdy to vypada ze nam trosku rozumi,nekdy vubec.Porad jen slysime od lekaru-nulova sance a nevime.Jsme zoufali,jak dlouho tohle utrpeni muze jeste trvat.Je to nehodne cloveka a ponizujici a neeticke.Zkratka tragedie.Clovek ze sve podstaty se boji smrti ale tohle je daleko daleko horsi I pes dostane injekci.

Martina

Váš dotaz – stížnost na nemoc Vaší babičky, která leží po těžkém krvácení do mozku na oddělení neurologie, a Vy nevíte, co se s ní děje. Ptáte se nás, jestli Vás poznává a zda ví, co se děje.

Dobrý den, paní Martino,
děkujeme za Váš dotaz – stížnost na nemoc Vaší babičky, která leží po těžkém krvácení do mozku na oddělení neurologie, a Vy nevíte, co se s ní děje. Ptáte se nás, jestli Vás poznává a zda ví, co se děje. Na to Vám bohužel nemohu odpovědět, to samozřejmě nevím, každopádně ale jistě potřebuje známé hlasy, obličeje či uklidňující doteky. Ať už je její stav vědomí jakýkoliv, toto jsou možnosti, jak do tohoto stavu přinést lidskost, pocit bezpečí a důstojnost, o kterých píšete. Možnosti moderní medicíny jsou u rozsáhlých poškození mozku stále velmi omezené a neexistují žádné zázračné způsoby, jak poškozenou tkáň nahradit. Průběh další nemoci je pak těžko odhadnutelný a nevím, jak se bude stav dále vyvíjet, to je zásadní otázka pro ošetřující personál a lékaře Vaší babičky a stav se může vyvíjet opravdu každým dnem. Požádejte je o srozumitelné vysvětlení a pokuste se s nimi pobavit o tom, jak byste Vaší babičce mohli být prospěšní.

Komunikace s člověkem v omezeném stavu vědomí může být náročná, ale nebojte se toho. Mluvte na babičku srozumitelně a po jednom, při každém příchodu ji pozdravte a dotkněte se jí. Pokud je Vám zatěžko mluvit, nemusíte se nutit, stačí posedět. Není jednoduché odhadnout, jestli Vám člověk, se kterým mluvíte, rozumí nebo jak Vás vnímá, ale můžete to zkusit poznat podle reakcí – někdy může jít třeba jen o zklidnění dechu nebo povolení napětí v obličeji. Pokuste se jí vysvětlit, co se děje, kde je a hlavně, že jste s ní. Známé hlasy mohou i v omezeném stavu vědomí proniknout k nemocnému. Nevím, jestli jim lze rozumět, ale jistě mohou v temnotě vlastní zamlžené mysli rozžehnout záblesk bezpečí a klidu. Všechny tyto možnosti včetně kvalitní ošetřovatelské a zdravotní péče pak mohou pomoci alespoň trochu překonat celé neštěstí nemoci. I pokud se babička neuzdraví, může poslední dny prožít v klidu, bez bolesti a v pocitu bezpečí.

Přeji Vám mnoho sil při péči o Vaši babičku a dostatek informací o všem, co se děje. Přeji Vám, ať i v nemoci najdete pro babičku klid a důstojnost.
S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz