Babička

Odpověď na dotaz ze dne 29. 8. 2011 zobrazit původní dotaz

Museli jsme si vzít k sobě do bytu moji matku. Má 85 let a je po infarktu. Měla delší dobu neprokrvený mozek a to zanechalo své následky. Celou dobu žila samostatně a o nějaké žádosti do pensionu jsem se nesměla ani zmínit. Jakékoliv řešení do budoucna odmítala.V bytě o 3 pokojích žijeme s manželem a 17-ti létým vnukem,který je poloviční syrotek.Museli jsme jí dát jeden pokoj. Babička stále pochoduje tam a zpátky po bytě, stále mě hledá a pořad se mě ptá na stejné věci. Momentálně se její stav zhoršuje. Ja už nevím jak dál. Mám potíže s její hygienou, nedovolí mi pomoci jí při očistě, sama si bere projímadla a dovedete si představit,jak to dopadá.Pokud to neuhlídám jsou výkaly roznešeny po celém bytě. Nepracuji, musím byt neustále s ní a hlídat ji. Nevím a nemám zkušenost jak se o takového seniora dobře postarat, aby to bylo důstojné a při tom udržet chod rodiny. Už nemohu dál. Máme od ledna žádost do domova důchodců, ale není místo. Můžete mi poradit? jsme z Frýdku-Místku.

Lea Kudělková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den paní Kudělková,

píšete, že se staráte o svou matku, které je 85 let. Je po infarktu, neprokrvení mozku zapříčinilo změnu v jejím chování. Bydlí s Vámi, Vaším mužem a vnukem v jednom bytě. Je to pro Vás velmi náročné. Vaše matka stále pochoduje, hledá Vás, a ptá se na tytéž věci. Její stav se stále zhoršuje, a Vy již nevíte jak dál, nemáte zkušenosti v takovéto péči. Zároveň chcete udržet chod rodiny. Máte podanou žádost do domova důchodců, ale není volné místo. Chcete poradit, protože už nemůžete dál.

Péče o starého rodiče není vůbec snadná, přináší sebou všemožné potíže a někdy není možné se o svého rodiče postarat v domácím prostředí. Situace, kterou popisujete, je pochopitelná, člověk v roli dlouhodobě pečujícího se často ocitá na hranici svých psychických i fyzických možností. Každodenní maximální nasazení pro druhého a péče o jeho potřeby je velmi náročná a vyčerpávající.

Nemůžete-li Vaší matku umístit v dlouhodobém lůžkovém zařízení, jako je například domov důchodců, je možné hledat na přechodnou dobu krátkodobé, tzn. odlehčovací (respitní) pobyty . Respitní pobyt umožňuje umístit nemocného na jeden až tři měsíce do ošetřovatelského zařízení. Cílem je umožnit odpočinout si na určitou dobu od péče a nabrat nové síly nebo poskytnout čas na vyřízení osobních, nebo jiných záležitostí.

Jistě je možné využít i léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) .

Na webových stránkách gerontologie můžete vybírat ze seznamu zařízení Vašeho kraje.

Pokud by se Vám ale nedařilo najít pro Vaši matku vhodné pobytové zařízení, lze využít např. pečovatelskou službu .  Pečovatelská služba je terénní služba poskytovaná osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, a rodinám s dětmi, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Služba poskytuje ve vymezeném čase v domácnostech osob a v zařízeních sociálních služeb tyto úkony: pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu, poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy, pomoc při zajištění chodu domácnosti i zprostředkování kontaktu se společenským prostředím.

Nejspíš by také stálo za úvahu zda dojít za praktickým lékařem matky a vysvětlit mu její obtíže a chování, mohl by zvážit, je-li vhodné upravit její stav nějakou léčbou.

Předpokládám, že již pobíráte příspěvek na péči, nebo jste o něj alespoň zažádali. Pokud ne, neváhejte, částka, která by Vaší matce dle jejího stupně závislosti,  byla přidělena,  je určena mimo jiné právě na úhradu respitních nebo pečovatelských služeb.

Pro další informace Vám doporučuji se obrátit na Gerontologické centrum , nebo kontaktovat poradnu Cesty domů .

S pozdravem a přáním mnoha sil,

Petra Husáková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Husáková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz