Babiččin zdravotní stav se na LDN zhoršuje. Kde zajistí potřebnou péči?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, babička ročník 1933 je aktuálně dva měsíce v LDN, trápily ji otoky dolních končetin, léčila se tedy odvodněním. Má slabé srdce, cirhozu jater (souvislost se žlučovými cestami), ale jinak byla celkově zcela zdravá, úměrně svému věku. Její stav se začal zhoršovat, objevila se voda v břiše, na plicích, špatně dýchá, . V LDN už prodělala covid-19, potom zápal plic, střevní infekci, avšak nejvíce jí zhoršil zdravotní stav těžký dekubit. Má velké bolesti, sama se už nedokáže najíst a napít, takže je těžce podvyživená a dehydratovaná. Poraďte nám prosím, kam ji přemístit, do lepší zdravotní péče, zda to umožňuje zdravotní stav (dekubit spíše už 3. až 4. stupně), odchází nám před očima. Děkuji Vám za odpověď

Stanislava

Vaše babička, které je 89 let, je již několik týdnů na LDN, prodělala několik infekčních komplikací, má proleženinu. Její celkový stav se zhoršuje, má bolesti a další obtíže, a vy se ptáte, kde by o ní bylo adekvátně postaráno.

Dobrý den,

pro posouzení stavu a stanovení plánu péče by byla potřeba podrobná lékařská zpráva, ale i z informací, které uvádíte, je jasné, že vaše babička má minimálně dvě závažná onemocnění – jaterní cirhózu a srdeční selhání. Jedná se chronická nevyléčitelná postupně se zhoršující onemocnění, která člověka i přes dostupnou léčbu postupně vyčerpávají. Cílem léčby u těchto nemocí není úplné vyléčení, ale zpomalení rozvoje nemoci a prodloužení života. Po určitém čase ale tyto nemoci člověka vyčerpají a pak je namístě cíl léčby změnit a soustředit se na tišení symptomů pokročilé nemoci a poklidný a důstojný závěr života. Určit okamžik, kdy toto přehodnocení učinit, vyžaduje nejen dobrou klinickou zkušenost lékaře, ale také zapojení nemocného do rozhodování. Nebo v případě, že nemocný není schopen svá přání a preference vyjádřit, zapojení rodiny, která jeho přání zprostředkuje.

Podle toho, jak babiččin stav popisujete, si dovoluji odhadnout, že čas na přehodnocení cíle péče již nastal nebo je velmi blízko. Mám obavu, že vzhledem k jejím nemocem, je stav výživy i dekubitus obtížně ovlivnitelný. Další ubývání sil už pravděpodobně není možné zvrátit. To ale jistě neznamená, že by musela trpět bolestmi či dalšími obtížemi.

Zda je vaše babička skutečně v závěru života a naděje na alespoň částečné zlepšení je minimální, by měl zhodnotit lékař LDN. Pokud toho není schopen, je možné oslovit místní poskytovatele paliativní péče — mobilní nebo lůžkový hospic, nemocniční paliativní tým nebo ambulanci paliativní medicíny. Pokud ani to není k dispozici, krajní možností je nechat převést babičku do nemocnice, aby cíl péče stanovili tam. Ve chvíli, kdy vám lékař toto potvrdí, je otázka, zda jsou na LDN schopni pečovat i o pacienty v závěru života a poskytnout jim dobrou léčbu symptomů a umožnit rodině s nemocným být co nejvíc. Pokud ne, je dobré nechat babičku přeložit do lůžkového hospice nebo zvážit domácí péči s podporou domácího hospice.

Je mi jasné, že je to velmi složitá situace, a navíc služby a poskytovatelé paliativní péče jsou v různých regionech různě dostupné. Pro lepší orientaci můžete využít adresář na těchto webových stránkách. Přeji vám hodně sil a vaší babičce hlavně brzkou úlevu od bolesti. Léčebné možnosti k tišení bolesti jsou v dnešní době velmi efektivní a nikdo by neměl trpět silnou bolestí, ani v situaci závěru života. Pokud si lékař LDN s léčbou bolesti neví rady, vyzvěte ho, ať konzultuje algeziologa nebo paliativního lékaře!

S pozdravem

Adam Houska

Dotaz zodpovídá

MUDr. Adam Houska

MUDr. Adam Houska

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz