Babičce je 94 let, už osm let má metastázy na slinivce. Jaké léky zamezí šílenému hubnutí a nevolnosti? Dosud jsme to řešili přírodní cestou.
Dobrý den, paní Šárko,
je zjevné, že se o babičku skvěle staráte, když se jí tolik let daří čelit závažné nemoci. Ohledně medikace Vám můžu poskytnout je omezené informace.
Pokud má Vaše babička neléčitelné onemocnění slinivky, tak k němu hubnutí bohužel patří a nedokážeme ho léčebně nijak ovlivnit, na rozdíl od nevolností a případných bolestí. Slinivka produkuje inzulín a důležité enzymy, bez nichž organismus není schopen zpracovat a využít živiny ze stravy. Někdy můžou pomoct umělé pankreatické enzymy, které se dají koupit v lékárně. Ale to spíše v situaci, kdy má tělo dostatečné funkční rezervy ostatních orgánů, které se podílejí na metabolismu a nedostatek trávicích enzymů je jediným problémem. V pokročilých stádiích onkologických onemocnění bývá hubnutí způsobeno několika příčinami, které na sobě nemusí být závislé. Jde o to, že se mění celý metabolismus a tělo ztrácí schopnost budovat novou hmotu. V určité chvíli dokonce začne spotřebovávat vlastní zásoby, protože je to pro něj energeticky méně náročné, než přijímat zpracovávat živiny zvenku. V tomto ohledu tedy nemám žádný návod, jak by se proces hubnutí, který již trvá několik týdnů, či měsíců, mohl zastavit.
Proti nevolnosti existují léky, které ji můžou potlačit. Máme dvě skupiny léků, které by mohly pomoct. Jednak prokinetika, které pomáhají posouvat stravu a trávicí šťávy ze žaludku do střeva a zabraňuji návratu do jícnu, tedy působí proti „zvedání žaludku“. A potom jsou léky, kterým říkáme antiemetika, které ovlivňují centrum pro zvracení v mozku a tlumí pocit na zvracení. Obě skupiny léků mají několik zástupců a když se obrátíte na praktického lékaře, může babičce na potřebné léky vystavit recept. Výběr konkrétního léku je však zapotřebí nechat na lékaři, který babičku zná, protože každý lék má své kontraindikace a nežádoucí účinky. Aniž bych o Vaší babičce věděla cokoliv víc, například jaké další nemoci má a jaké léky užívá, nemůžu doporučit žádné konkrétní léky.
S bolestí je to velmi podobné. Pokud by se objevily bolesti, můžete sáhnout nejprve po volně prodejných analgeticích, ale opět by bylo vhodné se poradit s lékařem, který Vaší babičku zná, aby vybral ten, který pro ni bude nejméně rizikový. Pokud by „běžná“ analgetika nestačila, může babičce i praktický lékař předepsat analgetika ze skupiny opioidů. Existují v různých formách, podle toho, jak nemocný zvládne polykání. Můžou být ve formě náplastí, tablet, kapek nebo injekční.
Bohužel Vám konkrétnější informace dát nemůžu, ale určitě se ohledně léků obraťte na ošetřujícího nebo praktického lékaře.
Přeji Vám i babičce co nejvíc síly a klidné dny.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková