Apalický syndrom jako důsledek otravy oxidem uhelnatým

Odpověď na dotaz ze dne 22. 1. 2008 zobrazit původní dotaz

PROSIM O POSKYTNUTI INFORMACE JAKA JE SANCE A K JAKEMU ZLEPSENI MUZE DOJIT U PACIENTA PO OTRAVE CO,PLYNOVOU BOMBOU PRI PRITAPENI,NALEZEN PO 12HOD,BEZ REAKCI S PENOU U UST.NYNI TRI MESICE PO URAZE,KRMEN SONDOU,MINIMALNE USTY,TRACHEOSTOMIE,REAKCE POUZE NA BOLESTIVE PODNETY.PREDEM MOC DEKUJI SEFRANKOVA.

petra sefrankova

Ptáte se, jak se bude vyvíjet stav pacienta s apalickým syndromem.

Vážená paní Šefránková,

ráda bych Vám podala bližší informaci, jak se bude vyvíjet stav u tohoto pacienta. I když jste mi poslala velmi přesný popis vzniku a příčiny apalického syndromu, nejsem schopna Vám poskytnout více než velice opatrnou naději.

Otrava oxidem uhelnatým způsobí v podstatě dušení pacienta. Organismu se nedostává dostatek kyslíku (oxid uhelnatý totiž blokuje hemoglobin, který přepravuje kyslík v těle) a mozek je na nedostatek kyslíku nejcitlivější. Pokud tento stav trvá déle, mozkové funkce odumírají.

Mozek každého z nás je ale jedinečný a s podobnými “úrazy” se každý vyrovnává jinak. Postižení mozku je jistě závažné, ale záleží na regenerační schopnosti mozkové tkáně, jestli bude schopna se dostatečně zotavit a postižené funkce pomalu obnovit. Pokud není poškození mozkové tkáně úplně nevratné, tedy pokud není zcela zničena, může v některých případech mozek po určité době opět začít fungovat. 

Bohužel Vám ale nedovedu říct, jak je na tom Vámi popisovaný pacient. Každopádně je ale léčení takového stavu běh na velmi dlouhou trať a někdy se i hodně dlouho čeká na nepatrné zlepšení. Já Vám mohu doporučit jediné, ptejte se ošetřujícího lékaře (pokud jste příbuzná), jak velké je poškození mozku a zda existuje naděje na uzdravení.

Přeji hodně štěstí.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz