Akutní cirhózou jater, bezvědomí - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 11. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz. Odvezli jsme babičku do nemocnice-s akutní cirhózou jater. Měla krev ve stolici, pravděpodobně i chrlení krve vrchem- to nepřiznala. Teď leží v bezvědomí, utlumená léky.
Mám dotaz je tento stav nezvratný a jestli babička vnímá naši přítomnost popřípadě slova. Děkuji za odpověď Tomková

Petra Tomková

Vaše babička leží v nemocnici ve velmi vážném zdravotním stavu. Pravděpodobně má jaterní cirhózu, jejíž častou komplikací je rozvoj křečových žil v jícnu, které mohou masivně krvácet. Ptáte se, je-li její zdravotní stav nevratný a zda i pod vlivem tlumivých léků vnímá Vaši přítomnost.

Vážená paní Tomková,

na první otázku bohužel neumím dát odpověď. Zda se babiččin zdravotní stav může zlepšit, záleží na mnoha okolnostech – jak masivní bylo krvácení?, došlo k poškození mozku či jiných orgánů v důsledku nedostatečného prokrvení a okysličení?, jakou podstoupila babička léčbu?, má jiné přidružené nemoci?, v jakém fyzickém stavu byla před příhodou? Na některé z těchto otázek může do určité míry odpovědět babiččin ošetřující lékař, odpověď na jiné přinese až čas. Krvácení z jícnových varixů (tedy křečových žil) patří jistě k život ohrožujícím stavům, většinou lze ale takové krvácení zvládnout podvazem žil, který se provádí endoskopicky – tedy zavedením přístroje do jícnu a žaludku. Existují i jiné metody. Jejich volba závisí na stavu nemocného a vybavenosti a zkušenosti pracoviště. Neváhejte a vyptejte se ošetřujícího lékaře, můžete si otázky připravit doma v klidu, sepsat si je předem, abyste na žádnou nezapomněli.

Pokud jde o druhý Váš dotaz, myslím a ze zkušenosti vím, že i nemocní, kteří jsou tlumeni léky, vnímají své okolí, i když nemohou reagovat a nemohou to dát nijak najevo. Někdy dokonce můžeme vidět zklidnění tepové frekvence na monitoru u nemocného v bezvědomí, když je přítomna osoba, která nemocného uklidňuje a dává mu pocit bezpečí. Pokud to dovolí provoz oddělení, buďte s babičkou. Můžete jí předčítat, pouštět oblíbenou hudbu, vyprávět, můžete jí z domova přinést její oblíbenou věc, fotografie, knihu. A nebojte se mluvit i o Vašich obavách, o tom, čeho se bojíte a v co doufáte.

Přeji Vám i Vaší babičce mnoho sil a odvahy.

S pozdravem, MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz