Maminka měla rakovinu plic a podle mě se v závěru života udusila ve vlastní krvi. Byl postup lékařů správný?
Mudr.Irena Závadová
Dobrý den, paní doktorko, zrovna jsem dočetla Vaši odpověď na otázku od paní, co má rakovinu plic..
Moje maminka zemřela na rakovinu plic, přičemž jsem u ní byla až do poslední chvíle, ležela na ,klasickem' pokoji plicniho oddělení. Každý mi tvrdil, když jsem se zajímala o to jak probíhá smrt, že člověk vlastně jen ,usne'. Ovšem to, co jsem zažila já by mě v životě nenapadlo. Zemřela přesně tak, jak se ptala paní v jejím dotazu...udusila se, protože měla masku na obličeji a z úst ji tekla krev. Stalo se to za pár hodin 2x, ovsem po 2.uz zemřela. Jak tak čtu Vaši odpověď, tak si říkám, proč moji mamku doktoři nebo sestřičky nechali ve stejné poloze? Proč nemerili tlak? Je normální nechat člověka udusit se ve vlastni krvi?
V tu chvili člověku nedojde spoustu věcí. Ale když nad tím víc a víc s odstupem času přemýšlím, tak si nejsem jistá, zda byl tento postup správný. Takhle asi nechce umřít žádný člověk, bylo to děsivé. A nejhorší ta bezmoc.
Je možné zažádat o zdravotní dokumentaci, když jsem maminky dcera?
Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
Karolína H.
Vaše maminka měla rakovinu plic a zemřela na klasickém pokoji plicního oddělení. Zpětně nad okolnostmi úmrtí maminky přemýšlíte a máte pocit, že se v posledních chvílích dusila ve vlastní krvi. Pochybujete nad postupem lékařů, kladete si otázku, jestli byl správný. Zajímá Vás také, jestli jako dcera máte nárok na zdravotní dokumentaci maminky.
Vážená Karolíno,
je mi líto, že jste byla svědkem těžkého umírání vaší maminky. Zemřela na zhoubný nádor plic, který způsobil jak krvácení, tak dušnost. Trápí vás, že lékaři nedokázali pro maminku udělat nic, aby její umírání ulehčili, aby se nemusela dusit.
Tady je pochopitelně každá odpověď těžká a myslím, že úlevu nepřinese. Celá léta jsme my lékaři byli vedeni k tomu, že hlavně nesmíme nemocnému ublížit, že jej musíme udržet na živu stůj co stůj. Že by člověk s těžkou nemocí mohl zemřít, se neříkalo. Dát proto nemocnému, který se dusí, morfin nebylo téměř možné, protože morfin tlumí dechové centrum. Jenže to je přesně to, co v situaci, v jaké byla vaše maminka, chceme! Utlumit dechové centrum, mírně zastřít vědomí umírajícího a nedopustit, aby se dusil za plného vědomí (spolu s využitím dalších léků a postupů jako třeba právě vámi zmiňované polohování). Bohužel obava, že podáním morfinu zkrátím život takového pacienta často převáží nad vědomím toho, že mu umírání ulehčím. Nakonec i laici, nejen zdravotníci, se morfinu bojí. Jen velmi pozvolna se daří prosazovat postupy paliativní medicíny a hospicového přístupu k pacientům v závěru života — aby cílem lékařova snažení byla úleva od utrpení, nikoli prodloužení života za jakoukoli cenu. Nechci kolegy lékaře omlouvat, jen se snažím vysvětlit jejich obavy a důvody k jejich konání. Strach z toho, že rodina podá žalobu proto, že lékař předepsal morfin, a možná tak zkrátil života pacienta, je velmi silně zakořeněná.
Jsou situace, kdy pacient vykrvácí a lékař skutečně nemůže udělat nic k zástavě krvácení. Může ale právě tlumit úzkost, dušnost, bolesti a další případné příznaky, které krvácení doprovázejí. Typicky by u pacienta s pokročilým a již léčbou neovlivnitelným nádorem plic, který krvácí, bylo na místě mimo jiné podávání morfinu s léky, které navodí různě hluboký spánek. Aby se pacient nedusil při plném vědomí.
Ptáte se ještě, zda jako dcera máte nárok na její zdravotní dokumentaci — zde je odpověď jednoduchá, nárok na opis, výpis nebo kopii dokumentace máte. Konkrétní postup pro podání žádosti opisu zdravotní dokumentace je obvykle zveřejněn na webových stránkách nemocnice.
Z vašeho dotazu je zřejmé, že vás maminčin těžký odchod trápí, máte pocit bezmoci a hledáte odpovědi. Přeji vám, aby čas vše uhladil a na maminku vám zůstaly hlavně hezké vzpomínky.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová