Barbora
  (kontaktovat autora příběhu)
19. února 2023
Prognóza

Rakovina plic ve 4. Stádiu s metastazemi

Dobrý den. Já nevím proč zrovna otázky typu jak dlouho času nám zbývá mě tolik trápí. Ale každý den na to myslím jak dlouho tu vlastně maminka semnou ještě bude. Každý den den se bojím otevřít ráno dveře jestli mamku ještě uvidím.Mamince přesně před dvěmi měsíci diagnostikovali rakovinu plic ve 4 stádiu s metastazemi v játrech a lymfatických uzlinách a štítné žláze.Mám maminku doma v paliativní péči a jednou za 3 týdny ji vozí na imunoterapii do nemocnice. Po diagnóze strávila skoro dva měsíce v nemocnici. Když se nad tím zamýšlím mamka měla kašel už poslední dva roky. Bydlela tenkrát v Česku teď žije semnou poslední rok ve Španělsku. Stále říkala že je to po koronaviru. Také samozřejmě byla kuřák asi 15 cigaret denně. Takže její kašel se snadno přešel. Nikdy by mě nenapadlo že by mohla být vážně nemocná. Jen jsem ji každý den nadávala at nekouří. najednou začala rychle chudnout až se nemohla ani hýbat. Odvezla jsem ji tedy do nemocnice.V nemocnici udelali všechna vyšetření od biospsie po bronchoskopii . Rentgen magnetické resonance. Když doktoři řekli že má 4 stádium a že má metastáze i jinde rozpadl se mi celý život. Nedokázala jsem se s tím vyrovnat. Máma byla dlouho v šoku. Spíš jen opakovala kdy už půjde do práce . uběhl měsíc a mamku pustili domů ale po týdnu ji začali strašné bolesti v kloubech a tak jsme volali záchranku. Mamka byla opět v nemocnici. Změnili ji léky a mamka mohla opět domů. Po dalším týdnu doma jsem volala záchranu znova. Mamce se rychle tvoří tekutina v plicích s nemohla dýchat. Teď má zavedený drén na odsávání tekutiny doma. Mamka najednou velmi přibrala. Dobře jí. Má chuť k jídlu. Má ale nateklý obličej s veliké břicho spíš chuť jídlu přikládám k tomu že bere kortikoidy. Máme domácí kyslík který má 24 v. Denně. Bez kyslíku nezvládne dlouho dýchat. Je slabá velmi. Schody nevyjde ani nesejde. Občas ji násilím zvednu a donutím ji s vozítkem se projít alespoň na terasu Na sluníčko. Na záchod zvládne sama pomalinku do sprchy ji pomáhám. Jinak ale celé dny prolezi a prospí. V noci také spí dobře díky lékům na spaní.Má velké noční můry. Hodně nadává že spaní a křičí. Nevím jak dlouho času nám zbývá. Nevím proč to tolik chci vědět. Vím že už se nevyléčí a zemře. Ale jak poznám že umírá. Bojím se že u toho nebudu, že budu zrovna spát.

32 lidé vyjádřili účast.
Eva
5. března 2023
Dobrý den, paní Báro,
moje mamka má stejnou diagnózu a potkávám nyní hodně lidí s podobným příběhem. Včera paní masérka mluvila o svém tatínkovi a nafouklém břiše a pak uz šlo u něj o 14 dní. Ale vše je individuální a ve Španělsku zřejmě léčí jinak, protože mojí mamce imunoterapii v ČR zamítli a její stav zatím není tak vážný jako u vaší mamky. Má ale bolestivé metastaze a to je největší limit a problém. Zkuste s mamkou treba koukat na fotky a pokud to jde, povidat si. Je to neskutečně těžké, sama tím procházím. Zatím mi pomohlo jen to, ze se zkousim trochu odpoutat od myslenek na tu situaci na wellness víkendu, protože mamka je nyni v nemocnici. Jinak me to hodně mele. Chci ještě zkusit houbu čaga. Ma výborné recenze... Zabiji pry rak. buňky. Držte se.
Oliver
3. března 2023
Ja byť v tom stave, tak si aspoň poviem že si pravdepodobne za to možem sám, fajčením plus ignorovaním jasných príznakov. Ako útecha je fakt že rakovina liečitelná je a bolo počuť o veľa "strateních" prípadoch keď sa z toho ľudia dostali. Naproti tomu sú také hrozy ako ALS apod. kde človek tento stav nemá možnosť nijako ovplyvniť či mu predísť a nemá ani teoretickú šancu na vyliečenie.

In reply to by Anonym (neověřeno)

Iva
3. března 2023
Olivere, váš příspěvek je krajně nevhodný, Báře umírá maminka, nemyslím si že je zvědavá na vaše chytré poznámky typu že si za to pravděpodobně může sama... Příště se prosím zamyslete než sem vůbec něco napíšete.
Světlana Vášová
23. února 2023
Barborko, vím co prožíváte, přesně takhle jsme se cítila před skoro již dvěma lety, když mi na stejnou nemoc odcházel manžel. Neovlivníte to, co ale ovlivnit můžete, je nechat maminku v klidu odejít. Paliativní péče doma - to je neuvěřitelná věc. Nenutila bych maminku k ničemu co nechce, a už vůbec ne násilím. Důležité je, aby neměla bolesti a aby cítila, že není sama. Víc už udělat nemůžete, jak sama víte dle toho, co jste napsala. Snad budete mít stejné štěstí jako jsem měla já, tedy být u těch posledních chvilek. Tvrdí se sice, že většinou umírající jakoby čeká, až bude sám, prý se mu líp opouští tenhle svět. Nevím, těžko říct, jak je to ve skutečnosti. Držte se, myslím na Vás.