Přidat komentář

Reagujete na příspěvek

Lenka Jašková
17. prosince 2005
Milá Míšo,
jsem zdravotní sestra a mám určité zkušenosti s ošetřováním klientů se senilní demencí. Sama vím, jak je to náročné a oceňuji Vaši odvahu se postarat o maminku doma. Je to pro ni určitě lepší prostředí než v ústavě nebo domově důchodců. Zároveň chápu Vás, jak je pro Vás těžké. Stav Vaši maminky se bude postupně zhoršovat, Vy budete unavení. Potřebujete se poohlédnout po nějaké instituci v okolí Vašeho bydliště, která poskytuje respitní péči. To značí péči o pečující, protože si musíte odpočnout, jinak Vaše dobře míněná snaha vyjde vniveč. Někdy tuto péči poskytují hospice, pomoci by Vám také mohla agentura domácí ošetřovatelské péče, kdy by přímo k Vám domů docházela zkušená zdravotní sestra, která by o maminku pečovala.
Z vlastních zkušeností vím, že nejvhodnější péčí, kterou můžete své mamince poskytnout, je péče dle zásad konceptu bazální stimulace. Absolvovala jsem kurz bazální stimulace vnímání a integrovala jsem tento koncept do péče o dementní klienty. Obvykle se zklidnili. Není to náročná péče ani na finanční prostředky ani na čas, značí pouze jiný (stimulující) přístup k člověku. Není to žádné šarlatánství, je to vědecky odůvodněná péče, kterou využívají již 20 let v Německu. U nás tento způsob teprve začínáme využívat jak v intenzívní péči (ARO, JIP), tak i v péči o seniory. Více infornací najdete na www.bazalni-stimulace.cz. Na těchto stránkách se dozvíte o kurzech, na které se můžete přihlásit, jsou přístupné i nezdravotníkům. Uvidíte také vhodné pomůcky k ošetřování (bumerangy).
Přeju Vám klidné Vánoce, mnoho štěstí v novém roce.
S pozdravem Lenka

Napište svoji reakci

Zadejte jméno nebo přezdívku.
Mohou vás čtenáři příběhu kontaktovat?