Kamenný hospic už má svou vizuální podobu

Krajský radní Pavel Petráček zahájil 1. listopadu v kapli bývalého Kojeneckého ústavu tiskovou konferenci, na které prezentoval kamenný hospic.Tiskové konference se zúčastnili významní hosté, mimo jiné náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerová, primátorka Statutárního města Liberec Martina Rosenbergová, náměstek primátora Jablonce n. N. Petr Tulpa, starostka České Lípy Hana Moudrá, starosta Hrádku n. N. Martin Půta, ředitelka Hospicové péče sv. Zdislavy, o.p.s., Taťána Janoušková, MUDr. Marek Sochor, lékař z oddělení klinické onkologie Krajské nemocnice v Liberci, a.s., architekt Martin Rössler a další.

„Liberecký kraj je jedním z mála krajů, kde kamenný hospic doposud není, a jeho vybudování je potřebné. Vhodný pozemek jsme získali od Statutárního města Liberec. Nyní již máme zpracovanou studii budoucího hospice, jehož kapacita by měla být maximálně 28 osob. Náklady na rekonstrukci odhadujeme na zhruba 80 milionů korun,“ uvedl Pavel Petráček.
V průběhu konference se hovořilo o historii hospicové péče a sociálních službách vůbec, ale zejména o fungování kamenného hospice. MUDr. Marek Sochor upozornil, že i podle zahraničních zkušeností se počítá 5 hospicových lůžek na 100 tisíc obyvatel, a to by liberecký hospic splňoval. „Stavba hospice souvisí i s jiným využíváním LDN, neboť zde by měli být umístěni lidé, kteří se výhledově vrátí domů. Úmrtnost by měla dosahovat kolem 15 procent, žel, v současnost je realita jiná – 5075 procent v LDN umírá,“ řekl.
Architekt Martin Rössler připomněl, že vycházel z krajského zadání – 28 lůžek. „Původní budova je krásná, v dobrém místě, ale postavená na přelomu 19 a 20. století. Nakonec jsme zvolili variantu se dvěma dostavbami na bocích původní stavby, kde budou další pokoje.  V přízemí bude mimo jiné zázemí pro personál a služby, v patrech lůžka, jídelna, prostorná foyer, ale i místnost pro rozloučení a márnice. Pod střechou pak lůžka pro stážisty a rodinné příslušníky, kteří chtějí zůstat přes noc, počítáme s tím, že bude využita i kaple v 2. patře. Součástí hospice bude i čajovna zapuštěná do zahrady,“ doplnil.
Podle ředitelky Hospice sv. Zdislavy se řeší i adresa, na které bude kamenný hospic působit. „Tady v okolí jsou samé pesimistické názvy – ulice U Sirotčince, U Krematoria, Šibeniční vrch. Našli jsme ale přilehlou ulici, která nemá jméno, a tak jsme navrhli pojmenování – Lemberská, neboť svatá Zdislava žila na hradě Lemberk,“ vysvětlila. „Naším posláním je doprovázení těžce a nevyléčitelně nemocných klientů a jejich rodin prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory. Respektujeme jedinečnost člověka a dbáme na to, aby byl vždy zachován individuální přístup. Přání a nároky pacientů a jejich rodin jsou pro nás na prvním místě. Vždy se snažíme o to, aby byla zachována kvalita života v co největší možné míře,“ informovala Taťána Janoušková, ředitelka Hospicové péče sv. Zdislavy.
Než bude kamenný hospic dostaven, bude sv. Zdislava nadále poskytovat hospicovou péči v terénu a na hospicových lůžkách v nemocnicích v Liberci, České Lípě, Turnově a Semilech.
V závěru setkání si pak účastníci prohlédli stávající prostory budoucího kamenného hospice. Liberecké novinky informoval Mgr. Jiří Langer z tiskového oddělení Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hospicová péče sv. Zdislavy je obecně prospěšnou společností, která poskytuje služby nevyléčitelně nemocným lidem a jejich rodinám. Krajským úřadem Libereckého kraje byla zaregistrovaná v květnu 2009 jako Poskytovatel zdravotních a sociálních služeb v oblasti hospicové (paliativní) péče a poradenských služeb v oblasti:

•    domácí péče,

•    sociálních odlehčovacích služeb,

•    sociálním odborném poradenství,

•    hospicovém poradenství,

•    programu dobrovolnické služby.

Hospicová péče sv. Zdislavy je nestátní zdravotnické zařízení, nezávislé na politických a jiných institucích. V rámci naší republiky jsou sdruženi jako řádní členové v Asociaci poskytovatelů hospicové a paliativní péče České republiky. Přání a nároky pacientů a jejich rodin jsou pro ně na prvním místě. Vždy se snaží o to, aby byla zachována kvalita života v co největší možné míře.
V současné době poskytují své služby v domácím prostředí svých klientů v Liberci a jeho okolí do 30 km. Od ledna 2011 nabízí služby Domácí hospicové péče, Odlehčovací služby, Poradnu a  Rodinný pokoj také v České Lípě. Od září 2011 slouží klientům další dva Rodinné pokoje spolu s Poradnou Zdislava také v Turnově.

Svou prací se snaží o to, aby:

•    pacienti netrpěli nesnesitelnou bolestí,

•    za všech okolností byla respektována jejich lidská důstojnost a

•    v posledních chvílích života nezůstali osamoceni.

Článek připravil/a: Redakce Umírání.cz