Pobírám dlouhodobé ošetřovné. Budu muset po třech měsících nastoupit do práce?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 2. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mam od 9.1 2019 dlouhodobé ošetřování na tatinka které je prý na 3.mesice.Da se po 3 mesicu znova prodloužit ošetřování?Nebo budu muset nastoupit do prace?Děkuji Jana

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Jano,

pobíráte dlouhodobé ošetřovné od 9.1.2019. Ptáte se, jestli půjde po 3 měsících znovu prodloužit.

Dlouhodobé ošetřovné prodloužit nepůjde, lze jej čerpat maximálně 90 dnů. Nárok na další dlouhodobé ošetřovné může vzniknout nejdříve po uplynutí 12 měsíců ode dne, za který byl naposledy nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného při téže potřebě dlouhodobé péče.

Pokud se předpokládá, že tatínek bude potřebovat určitý rozsah péče i po skončení dlouhodobého ošetřovného, tak je možné žádat o příspěvek na péči.

Po skončení dlouhodobého ošetřovného již nebudete uvolněna zaměstnavatelem – znamená to tedy, že byste měla nastoupit do práce. Je možné už teď zvažovat, jestli se budete chtít vrátit do práce v plném rozsahu, domluvíte se se zaměstnavatelem na nějakých změnách či jestli budete chtít zůstat s tatínkem doma.

Při takovém rozhodování Vám mohou být užitečné informace z našeho článku “Nemocný v domácí péči” i ze článku o Příspěvku na péči, kde je více vysvětleno, co je třeba vyřídit, pokud se rozhodnete zůstat s tatínkem doma. Samozřejmě záleží také na tom, co by preferoval tatínek. Pro úplnost dodávám, že v péči o tatínka v domácím prostředí mohou pomoci různé služby. Zvažovat lze i služby pobytové.

Pokud byste chtěla Vaši situaci probrat konkrétněji, je možné kontaktovat nás také telefonicky v provozní době poradny.

Držím palce, ať najdete způsob, který bude Vám i tatínkovi vyhovovat.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz