Otec chce z LDN domů, ale matka se špatně pohybuje. Jak to zařídit, aby rodiče mohli být spolu?

Odpověď na dotaz ze dne 27. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Prosím tímto o radu, jak dále postupovat? Otec 85 let, leží od března 2018 na LDN v Rakovníku a velice by chtěl domů. Žije však s manželkou 80 let, špatně se pohybující ( o franc. holích). Otec má pleny a nechodí, špatně vidí..mysl má stále svěží!!! Nevíme si vůbec se sestrou rady, jak bychom mohli pomoci, aby rodiče mohli být opět spolu? Děkuji Vám za odpověď. Marcela, Rakovník
Marcela
Obracíte se na nás ohledně situace Vašich rodičů. Otec je na LDN a chtěl by domů. Otec je ležící, jeho manželka se pohybuje pomocí francouzských holí. Chtěli byste se sestrou rodičům pomoci, aby mohli být opět spolu. Ptáte se, jak dále postupovat.

Vážená paní Marcelo,

velice si vážím Vašeho zájmu o rodiče a snahy hledat způsoby, jak jim pomoci. Oceňuji, že chcete vyjít vstříc přání otce být doma i to, že byste rády se sestrou rodičům umožnily, aby mohli být spolu. Zároveň si představuji, že péče v domácím prostředí o ležícího otce by pro matku samotnou byla velice náročná až nemožná.

Při zvažování péče o otce v domácím prostředí je dobré zmapovat možnosti pomoci, jak ze strany rodiny a přátel, tak ze strany dostupných sociálních a zdravotních služeb. Ze sociálních služeb mohou být nápomocny např. služby pečovatelské, odlehčovací nebo služby osobní asistence. Tyto služby jsou hrazené. S jejich financováním může pomoci příspěvek na péči. Zdravotnické úkony v domácím prostředí je možné zajistit pomocí agentury domácí zdravotní péče. Tuto péči indikuje praktický lékař a je hrazena ze zdravotního pojištění. Pokud by u některého z rodičů byla indikována paliativní péče, tak tu zajišťují mobilní hospice. Více informací o tématu domácí péče můžete načerpat v našem článku Nemocný v domácí péči.

Alternativou k domácí péči může být hledání pobytové služby, ve které by rodiče mohli bydlet spolu. Na přijetí do takové služby se však obvykle čeká delší dobu.

Přehled o dostupných službách (terénních i pobytových) v okolí bydliště rodičů získáte na sociálním odboru při obecním či městském úřadě dle trvalého pobytu rodičů. Sociální služby lze vyhledávat také v registru poskytovatelů sociálních služeb.

Držím palce, ať se podaří najít pro rodiče takovou variantu, která bude jim i všem zúčastněným vyhovovat.

S úctou za poradnu Cesty domů

Monika Vaníčková