Jak zajistit péči o zcela ležící maminku, musím dát výpověď?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 11. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,jakou mám prosím možnost. Má 79letá mamka má dg. Alshaimra,v současné době má dekubity,atrofii svalstva a je úplně ležící. Bratr a švagrová u kterých bydlí,ve svém bývalém domě,co jim darovala, s ní nechtějí být doma. A od 15.12.20 ji chtějí dát do ústavu. Kdybych si ji chtěla vzít domů na dozaopatření,musím dávat výpověď v zaměstnání? Co proto můžu udělat,aby mamka neumřela v ústavu? Vychovala 5 děti. 3 roky byla u dcery v Opavě,stesk po domově byl silnější,proto se letos 7/20 vrátila (Kyjov). U sestry byla chodící. Já jsem z Babic nad Svitavou. Předem děkuji za Vaši odpověď. Jana Vošická

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Vošická,

obracíte se na nás kvůli situaci Vaší maminky, která má Alzheimerovu nemoc, je ležící a má dekubity. Zvažujete, že byste si ji vzala k sobě a starala se o ni. Ptáte se nás, co můžete udělat pro to, aby nezemřela v ústavu a zda byste kvůli péči musela odejít ze zaměstnání.

Nevím přesně, jak pokročilé je maminčino onemocnění, ale většina ležících nemocných s Alzheimerovou nemocí potřebuje celodenní péči. Přesto je možné pečovat a docházet do zaměstnání, což umožňuje využití dostupných služeb, které mohou mamince vypomoci v době Vaší nepřítomnosti.

K rozhodnutí, zda pečovat doma nejvíce pomáhá zjistit konkrétní potřeby nemocného a možnosti služeb v místě péče a je dobré zhodnotit i příjmy a výdaje. Pomůže položit si několik otázek. Měla by maminka v Babicích nad Svitavou praktického lékaře, který by byl ochotný přijít ji vyšetřit domů? Je v této oblastí agentura domácí péče, kterou by mohl praktický lékař předepsat, aby chodily zdravotní sestřičky domů převazovat dekubity a třeba i podávat léky? Je v blízkosti pečovatelská služba, osobní asistence nebo terénní odlehčovací služba s volnou kapacitou, aby mamince mohli chodit pomáhat s hygienou, dovézt obědy a trávit s ní čas, když byste byla v práci? Lze Váš byt dostatečně přizpůsobit pro usnadnění péče o ležícího nemocného? Byla by možnost zapůjčit kompenzační pomůcky? Kolik by stála péče, která by pokryla maminčiny potřeby? Náklady spojené s péčí a využitím služeb lze uhradit z příspěvku na péči. Je tedy dobré zjistit, zda už maminka nějaký pobírá.

Vzhledem k maminčinu onemocnění, nemusí být komunikace s ní zcela jednoznačná, přesto je dobré ptát se jí na její přání a zkusit je přiměřeně zohlednit při Vašem rozhodování. Doporučila bych i rozhovor s ošetřujícím lékařem maminky. Je velmi šlechetné, že chcete o maminku pečovat a věřím, že se Vám to podaří. Chtěla bych Vás podpořit i v tom, abyste zůstala otevřená všem alternativám péče, někdy se stává, že rodiny překvapí jaký typ nakonec nemocnému nejvíce vyhovuje.

Přeji, aby se Vám podařilo najít i zajistit takovou formu péče, která bude Vaší mamince plně vyhovovat.

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz