Žádali jsme s otcem o pozůstalostní důchody, maminka zemřela v červenci 2018. Co očekávat a za jak dlouho?

Odpověď na dotaz ze dne 4. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, minulý týden jsme si s otcem požádali o sirotčí a vdovecký důchod. Papírování proběhlo v pořádku, paní zadala žádost. Nicméně chci se zeptat, zda mi žádost uznají pokud jsem student prezenčního studia a zároveň pracuji. Můj průměrný měsíční výdělek je cca 18 tisíc korun, odvádím tedy zdravotní i sociální pojištění, i když je za mě zároveň hradí i univerzita. Také bych ráda věděla, zda se důchod vyplácí zpětně, maminka odešla v červenci 2018. Jedu na erasmus a tak budeme mít doma o jeden podstatný příjem méně, ráda bych proto věděla, co mám očekávat, případně i za jak dlouho. Děkuji a přeji hezký den, Katka
Kateřina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Podali jste si s otcem žádosti o pozůstalostní důchody. Ptáte se nás, jestli Vaše žádost o sirotčí důchod bude posouzena kladně vzhledem k tomu, že jste studentkou prezenčního studia a zároveň pracujete. Dále Vás zajímá, jestli a kdy Vám vyplatí důchody zpětně od července 2018, kdy maminka zemřela.

Dobrý den, Katko,

nejdříve mi prosím dovolte vyjádřit upřímnou soustrast s úmrtím Vaší maminky. Je mi líto, že jste o ni přišla.

Co se týče nároku na sirotčí důchod, tak je třeba počkat si na oficiální rozhodnutí. Nicméně pokud studujete prezenční formou a je Vám méně než 26 let, tak podmínky nároku na sirotčí důchod splňujete. Při prezenčním studiu nemá výše výdělku vliv na nárok na sirotčí důchod. Jinak by tomu bylo, kdybyste studovala formou dálkovou či kombinovanou, při níž si lze při zachování nároku na sirotčí důchod přivydělávat pouze v rozsahu nezakládajícím účast na důchodovém pojištění. Při jiném než prezenčním studiu byste tedy při zachování stávajícího zaměstnání nárok na sirotčí důchod neměla. Sirotčí důchod lze při splnění podmínek pobírat nejdéle do věku 26 let.

Co se týče Vašeho otce, tak pokud splňuje podmínky pro přiznání vdoveckého důchodu, tak důchod náleží po dobu jednoho roku, dále pak za splnění dalších podmínek. Podrobnější informace o vdoveckém důchodu naleznete v našem článku na toto téma.

Pozůstalostní důchody vám oběma mohou být vyplaceny zpětně za dobu od vzniku nároku, tedy od července 2018, pokud jste v červenci splňovali podmínky nároku. O termínu výplaty i průběhu řízení se lze informovat na České správě sociálního zabezpečení, kde mají agendu pozůstalostních důchodů na starosti. Po sdělení rodného čísla se v jejich call centru můžete bavit o Vaší situaci zcela konkrétně.

Držím palce, ať vše dopadne tak, jak potřebujete.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková