Starám se o 83letého tatínka, který je teď v nemocnici. O jaké dávky můžu žádat, až ho pustí domů?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 10. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Starám se o 83leteho tatínka. Nebydlíme ve společné domácnosti. Každý den mu nosím jídlo, starám se o úklid,nákupy,doprovody k lékaři. Nyní je tatínek v nemocnici a bohužel zatím nechodí. Doposud byl v těchto základních věcech soběstačný (chůze,WC). Můj dotaz zní až ho pustí z nemocnice o co všechno můžu zažádat. Zatím pobíral jen starobní a vdovecky důchod. Četla jsem i o dlouhodobé ošetřovačce. Prosím poraďte mi. Děkuji Šimkovičová

Stanislava
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Šimkovičová,

obrátila jste se na nás, protože pečujete o tatínka, který je nyní v nemocnici a oproti době před hospitalizací teď nemůže chodit. Ptáte se nás, o co všechno můžete zažádat.

Zmínila jste dlouhodobé ošetřovné. Tato dávka by Vám umožnila pečovat o tatínka po propuštění z nemocnice až 90 dní. Je důležité, aby rozhodnutí o potřebě ošetřování vydal ošetřující lékař při propuštění z nemocnice. Později to již nelze udělat. S ošetřováním musí Váš tatínek souhlasit, bude to stvrzovat podpisem na žádosti, kterou spolu s kopií rozhodnutí o potřebě ošetřování předáte Vašemu zaměstnavateli. Cílem této dávky je zajistit rodině období, kdy má čas přizpůsobit se novým nárokům na péči a zajistit služby, které mohou být potřeba na základě celkového zhoršení zdravotního stavu.

Užitečné by pro Vás mohlo být zažádat o příspěvek na péči. Díky tomuto příspěvku můžete zajistit péči tatínkovi dlouhodobě a lze z něj uhradit i pomoc sociálních služeb. Zažádat o něj můžete na úřadu práce a když už se tam vypravíte, může pro Vás být výhodou rovnou zažádat o průkaz osoby se zdravotním postižením, případně o příspěvek na mobilitu.

V případě, kdy se péče o blízkého zásadním způsobem proměňuje, může pomoci i osobní konzultace v sociální poradně pro pečující.

Přeji Vám hodně síly do péče, kterou plánujete a tatínkovi pevné zdraví.

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz