Přítelova dcera pobírá sirotčí důchod, nárokuje si k tomu stejnou částku i od něj. Jak má být nakládáno se sirotčím důchodem?

Odpověď na dotaz ze dne 12. září 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, nevím na koho se obrátit a proto využívám tyto stránky pro vysvětlení mého dotazu. Žiji s přítelem, kterému byla svěřena do péče dcera v jejích 11 letech. Zemřela jí maminka na leukémii. Dcera pobírá sirotčí důchod, který od 15 let dostává na bankovní účet, který je zřízen na její jméno. V současné době je jí 17 let a stále častěji slyšíme, že jsou tyto peníze její a táta jí má dát téměř stejnou částku, které dosahuje sirotčí důchod (cca 7.000,- Kč). Snažili jsme se jí vysvětlit, že bude mít tedy největší příjem z naší rodiny pro své potřeby. Můžete mi prosím poradit, jak má být nakládáno se sirotčím důchodem? Děkuji Vám. Jitka
Jitka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se nás, jak má být nakládáno se sirotčím důchodem dcery Vašeho přítele.

Vážená paní Jitko,

v této záležitosti jsem kontaktovala Českou zprávu sociálního zabezpečení, Občanskou poradnu i Orgán sociálně právní ochrany dětí. Tam mi potvrdili, že zákony podrobně nedefinují, kolik financí jste povinni dát dítěti ani jak přesně nakládat se sirotčím důchodem. Přesto mi sdělili několik informací, které Vám mohou pomoci v rozhodnutí, kolik financí dáte dceři Vašeho partnera k dispozici. Tyto informace uvádí zákon o důchodovém pojištění a občanský zákoník.

Při Vašem rozhodování byste neměli opomenout, že sirotčí důchod je určen na zajištění základních potřeb sirotka. Důležité také je, že by rodiče a děti měly mít stejnou životní úroveň. Mohli byste se také inspirovat úpravou výživové povinnosti rodičů vůči dětem. Podle pracovnice občanské poradny vyplývá z občanského zákoníku, že rodič, který o dítě pečuje, plní svou výživovou povinnost tím, že dítěti poskytuje hmotné zázemí a stravu.
Jednoduše řečeno, pokud Váš partner zajišťuje dceři bydlení, stravu a ošacení, je jen na něm, zda se rozhodne dát dceři nějaké kapesné.

V začátku Vašeho dotazu píšete, že nevíte, kam se obrátit. Možností je hned několik. Pokud by Vás zajímalo více o tom, co Vám ukládá zákon, mohou s Vámi situaci podrobněji rozebrat v některé z občanských poraden. O sirotčím důchodu Vám mohou nejvíce informací sdělit přímo na České správě sociálního zabezpečení. Pokud byste potřebovali pomoci s dohodou, kolik financí dceři Vašeho partnera poskytnout, tak Vám mohou pomoci pracovníci Orgánu sociálně právní ochrany dětí například s nastavením výše kapesného.

Přeji Vám, aby se Vám společnými silami podařilo tuto situaci dobře vyřešit.

S přáním Všeho dobrého

Sára Balabánová