Příteli umírá babička. Co pro něj můžu udělat?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mému příteli umírá babička (se kterou měl lepší vztah než se svoji matkou). Je v poslední fázi života v hospicu. Nevím ale jak s nim mám o tom mluvit vím ze to už bude jen pár dnů maximálně týdnů a zemře. Nevím co pro nej mužů udělat. Jak mu pomoci? Dekuji

Vít

Píšete, že příteli umírá babička, se kterou má dobrý vztah. Přemýšlíte, jak s ním máte mluvit o tom, že babička už před sebou asi nemá moc času. Ptáte se, jak mu pomoci.

Dobrý den,

oceňuji Váš zájem o přítele. Vnímáte, že mu umírá blízký člověk, chcete pro něj něco udělat. To je samo o sobě cenné. Můžete mu dát najevo svou lítost nad tím, že ztrácí blízkého člověka. Můžete mu nabídnout prostor, aby mohl mluvit o tom, co prožívá, pokud bude chtít. Můžete se ho přímo zeptat, zda je něco, co byste pro něj mohl udělat. Pokud přítel o babičku pečuje, může ocenit nějakou praktickou pomoc (např. nakoupit, něco zařídit). Nebo možná pro něj bude důležité spíše to, že někdo na něj v náročném životním období myslí.

Praktické informace ohledně posledních týdnů života najdete na webu umirani.cz. Je tam také krátký článek o tom, jak být nablízku pečujícím.

S přáním všeho dobrého

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz