Pečuji o vážně nemocnou maminku a ztratila jsem zaměstnání. Mohu pobírat ošetřovné společně s podporou v nezaměstnanosti?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 2. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz. Moje maminka je vážně nemocná a bohužel tady dlouho nebude. Uvažujeme jí dát do pečovatelské služby,tedy pokud bude souhlasit. Pokud ne ,jsem ochotná se o ní starat. Bohužel mě vyhodili z práce,a práce teď v okolí není. Bych se zaevidovala na úřadu práce jako žadatel o práci a jestli mám tedy nárok příspěvek na ošetřovné. Maminka (66) metastáze na játrech, péče (záchod, sprcha, léky atd.) Bydlím s ní takže už teď se o ní starám i se sestrou (dojíždí). Pokud bych se o ní nakonec starala a měla nárok na příspěvek. Co vše to obnáší,co vše bych měla vyplnit a nepřijdu o podporu? Nevyznám se v tom,moc děkuji za odpověď Gabriela B.

Gabriela Budeanuová

Píšete, že pečujete o vážně nemocnou maminku a bohužel jste ztratila zaměstnání. Uvažujete, že se budete evidovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, nejste si však jistá, zda se to nějakým způsobem nevylučuje s péčí, a obracíte se na nás s dotazem, zda byste v takovém případě o podporu nepřišla.

Dobrý den,

je mi líto, že jste se ztrátou zaměstnání ocitla v takto složité životní situaci.

Na ošetřovné nebo dlouhodobé ošetřovné byste jako pečující měla nárok pouze v případě, kdy byste byla zaměstnaná, neboť se odvíjí od nemocenského pojištění, které nyní ve své současné situaci neodvádíte.

Na podporu má nicméně jako osoba závislá na péči nárok Vaše maminka, a to v podobě příspěvku na péči. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda již maminka tento příspěvek pobírá a pokud ano, v jaké výši. V případě, kdy by maminka pobírala příspěvek ve II. nebo vyšším stupni, byste jako pečující měla nárok na to, aby za Vás stát hradil zdravotní pojištění a doba péče se Vám započítávala jako náhradní doba pojištění. Jinými slovy, pečující o někoho, kdo pobírá příspěvek ve II. a vyšším stupni, může být v domácnosti a pečovat, aniž by měl zaměstnání nebo byl v evidenci uchazečů o zaměstnání, a je za něj odváděno povinné zdravotní pojištění.

Zároveň se v době péče můžete evidovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a pobírat podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě je nicméně nutné počítat s tím, že i při péči byste měla plnit podmínky pro pobírání této podpory, tj. dle požadavků úřadu práce dokládat, že si hledáte zaměstnání, dostavovat se na zprostředkované pohovory apod.

Pro bližší informace bych Vám doporučovala obrátit se přímo na příslušnou pobočku Úřadu práce v místě Vašeho bydliště nebo na call centrum ÚP na čísle 800 779 900.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz