Pečuji o babičku za pomoci služeb. Může být babička odvezena v době mé nepřítomnosti do LDN?

Odpověď na dotaz ze dne 27. února 2021 zobrazit původní dotaz
Dobry den, pecuji o babicku ktera pobira prispevek na peci ve 3.stupni zavislosti. Najmula jsem si pecovatelskou sluzbu aby ji odpoledne prebalily a nakrmily, kdyz budu na nakupu. K tomu k nam jeste jezdi sestricka z domaci zdravotni pece na osetrovani prolezeniny. Pecovatelska sluzba spolu s doktorkou z tefo zdravotni pece se domluvily a chteji abych dala babicku do LDN, kde pry pro ni bude vhodnejsi prostredi. Poslali na me socialku, ktera me take nutila abych ji dala do LDN. Rekla jsem ze ji tam nedam a ani babicka tam nechce. A nyni mam dotaz- kdyz maji moje klice od meho domu, ktere jsem jim dala s tim,ze kdyz budu odpoledne na nakupu tak aby babicku prebalili, umyly a podali ji jidlo, mohou kdyz nebudu doma babicku bez meho vedomi odvezt do LDN? Nebo kdyz budou na babicku nalehat a ona svolí k odvozu, mohou ji odvezt kdyz nebudu doma? Dekuji Jarmila
Jarmila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

obracíte se na nás v situaci, kdy pečujete o babičku, která pobírá příspěvek na péči ve 3. stupni. Dále máte pro babičku zajištěnou pečovatelskou službu a agenturu domácí zdravotní péče. Obě tyto služby jsou toho názoru, že pro babičku by byl lepší pobyt na LDN. Kontaktovaly sociální odbor. Ptáte se, zdali mohou odvézt babičku do LDN v době, kdy máte služby domluvené, aby vykryly čas, kdy jdete na nákup.

K umístění do LDN je potřeba souhlas babičky. Bez informovaného a svobodného souhlasu babičky ji do LDN odvézt nemohou. Odvoz babičky za Vaší nepřítomnosti by mohl nastat v případě, že by pečovatelka nebo zdravotní sestra vyhodnotila, že je potřeba volat zdravotnickou záchrannou službu, což je jejich zákonnou povinností. Zdravotní záchranná služba by ji odvezla na příjem do nemocnice (nikoliv na LDN). I odvoz záchrannou službou probíhá za souhlasu babičky krom výjimek stanovených zákonem. Mezi ty patří např. situace, ve které by nebyla babička schopna souhlas vyjádřit a přitom by byla neodkladná péče potřebná k záchraně jejího života, nebo pokud by babička jevila známky duševní poruchy a ohrožovala sebe nebo ostatní. Více informací k tématu souhlasu najdete v sekci na našem webu Komunikace s lékaři a rozhodnutí o své léčbě.

Nevím, jaké obavy vedou pečovatelky, lékařku i pracovnici sociálního odboru k tomu, že se jim jeví vhodnější péče na LDN před péčí v domácím prostředí, přestože babička do LDN nechce. Napadá mě, jestli by situaci nepomohlo společné probrání toho, jaké další podmínky a služby v domácím prostředí by lékařka, pečovatelská služba a pracovnice sociálního odboru považovaly vzhledem ke zdravotnímu stavu a potřebám babičky za potřebné a jak je zajistit. Věřím, že i jim jde především o to, aby o babičku bylo dobře postaráno.

Pokud by se domluva přesto nedařila a měla byste dojem, že dochází z jejich strany k pochybení, je možné obrátit se na jejich nadřízené či zřizovatele.

Držím palce, aby se situaci povedlo vyřešit ke spokojenosti všech.

S pozdravem za poradnu

Monika Vaníčková