Možná budu opakovat poslední ročník střední školy. Měla bych nárok na sirotčí důchod a alimenty?

Odpověď na dotaz ze dne 29. května 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, tento rok budu dělat 3. pokus didaktického testu z češtiny a bylo mi nabídnuto ředitelem, že pokud se mi nezdaří 3. pokus mohu opakovat čtvrtý ročník . Zajímá mě, když bych opakovala znovu čtvrtý ročník zda bych měla nárok na sirotčí důchod . Sirotčí důchod jsem pobírala od listopadu 2018 do srpna 2019 . Pak jsem začala pracovat od listopadu 2019 a teď mě čeká didaktický test . Pokud bych pracovní poměr ukončila a v září nastoupila znovu do 4 ročníku měla bych nárok na sirotčí důchod a alimenty?
Anna
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená slečno Anno,

ptáte se nás, zda budete mít nárok na sirotčí důchod a alimenty pokud byste ukončila pracovní poměr a v září nastoupila znovu do 4. ročníku.

Na sirotčí důchod Vám znovu vznikne nárok při splnění podmínek přiznání. Jde hlavně o vyhodnocení, zda můžete být ještě považovaná za nezaopatřené dítě. Ve Vašem případě je zjednodušeně důležité, zda máte věk do 26 let a zda budete případně studovat denní formou studia. Pokud tyto podmínky splňujete, měl by Vám být nárok na sirotčí důchod znovu přiznán.

Můžete se obrátit na njebližší pobočku nebo Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde po sdělení rodného čísla můžete probrat Vaši situaci zcela konkrétně.

Na otázku ohledně alimentů se v naší poradně nespecializujeme. Dle nám dostupných informací by alimenty měly být vypláceny po dobu studia, dokud se na budoucí zaměstnání připravujete (nárok by zanikl, pokud byste se vdala). Doporučuji, abyste si tyto informace potvrdila v některé občanské poradně.

Můžete se podívat na podobný dotaz, který byl v naší poradně zodpovězen a informace v něm by pro Vás mohly být také užitečné.

Přeji Vám, aby se Vám nadcházející pokus didaktického testu podařil, abyste nemusela nic z výše zmíněného řešit.

S pozdravem

Sára Balabánová