Nárok na sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 30. března 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, studuji na střední škole 4. ročník, a ze zdravotních důvodu budu tento ročník opakovat. Chtěla bych se zeptat, do kdy musím odevzdat potvrzení o studiu a jestli i o velkých prázdninách (červenec/srpen) budu pobírat sirotčí důchod, nebo jestli musím potvrzení odevzdat dříve než začátkem nového školního roku, aby tomu tak bylo? A jelikož je tento ročník maturitní začínají mi prázdniny už začátkem května. Tak bych se chtěla ještě zeptat na to když budu po dobu prázdnin do začátku nového škol. roku pracovat jestli budu sirotčí důchod pobírat i nadále. A když ano, tak jestli jsou nějaké omezení výše výdělku nebo typu smlouvy. Předem děkuji za odpověď
Veronika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se nás, jaká bude Vaše situace se sirotčím důchodem. Zajímá Vás, zda na něj budete mít nárok i po dobu školních prázdnin a za jakých podmínek, respektive kdy je nutné na správu sociálního zabezpečení odevzdat potvrzení o studiu.

Dobrý den, slečno Veroniko,

píšete nám, že studujete 4. ročník střední školy a budete jej v příštím roce ze zdravotních důvodů opakovat. Tento ročník je maturitní a letní prázdniny Vám tudíž začínají už od května. Ptáte se nás, jaká bude dále Vaše situace se sirotčím důchodem. Zajímá Vás, zda na něj budete mít nárok i po dobu školních prázdnin a za jakých podmínek, respektive kdy je nutné na správu sociálního zabezpečení odevzdat potvrzení o studiu.

Dále se ptáte, jak by to bylo s nárokem na sirotčí důchod, kdybyste v době prázdnin pracovala, případně jaký druh pracovního poměru nebo výše výdělku jsou přípustné, aby Vám zůstal tento důchod zachován.

Nejdříve k první otázce.

Nevím, jaké potvrzení o studiu máte, zdali je vystaveno pouze na období školního roku od září do června a v září vždy dostáváte nové potvrzení na následující rok. V takovém případě to v praxi funguje tak, že Vám je výplata důchodu na letní měsíce pozastavena a v září s novým potvrzením obnovena a důchod pak vyplacen zpětně i za prázdniny. Předpokládám, že stejně by tomu bylo i ve Vašem případě opakování ročníku.

Pokud Vám škola vystavila potvrzení o studiu s předpokládanou dobou ukončení studia po 4 letech, jak se to na středních školách běžněji dělá, pak Vám sirotčí důchod zřejmě chodil pravidelně i po dobu prázdnin. Nevím, kdy platnost takového potvrzení končí – zda již v dubnu tohoto roku po složení maturitní zkoušky, nebo do něj byly zavzaty ještě letošní prázdniny.

V případě první varianty bych doporučila do konce dubna 2015 doručit na ČSSZ oznámení o prodloužení studia ze zdravotních důvodů doplněné příslušným potvrzením od lékaře. Sirotčí důchod by Vám pak měl být nadále vyplácen i v době prázdnin a po celý příští rok.

Platí-li Vaše potvrzení o studiu ještě i na dobu posledních prázdnin, stačí, když další potvrzení odevzdáte až se začátkem nového školního roku, opět doplněné o vyjádření lékaře vztahující se k opakování ročníku ze zdravotních důvodů.  

Nyní přejdu k druhé otázce týkající se možností přivýdělku.

Po dobu, po kterou budete splňovat podmínky pro získání sirotčího důchodu, je ve Vašem případě možné si přivydělávat a výše výdělku není omezená.

Z hlediska České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod přiznává, je zásadní dodržení prezenční formy studia a nepřesažení 26 let věku.

Pokud tedy zvládnete zůstat u prezenční formy studia, pak Vám nejvýše do 26 let věku bude sirotčí důchod i nadále vyplácen, přestože budete mít příjem.

Je jedno, zda budete pracovat jako OSVČ či na DPP/DPČ, není určen žádný strop Vašeho výdělku. Podmínkou je zůstat na denním studiu a nepřesáhnout 26 let.

Jako každému živnostníkovi/zaměstnanci i Vás se bude týkat povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění, platit daně (s těmito povinnostmi sirotčí důchod nijak nesouvisí).

Pokud byste si chtěla být naprosto jistá, jak to s nárokem a výplatou Vašeho sirotčího důchodu bude, doporučuji kontaktovat přímo Call centrum České správy sociálního zabezpečení na čísle: 257 062 860, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete také otvírací dobu Call centra. Sdělíte-li pracovnicím Vaše rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně a vše si ověřit.

Přeji, ať se Vám dobře daří ve studiu i v dalším životě.

S pozdravem

Lucie Přádová