Mimo EU zemřel otec nezaopatřeného dítěte pobírající starobní důchod. Jak je to s vdovským a sirotčím důchodem?

Odpověď na dotaz ze dne 5. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Registrované manželství v zahraničí,navíc mimo EU, nezaopatřené dítě, zemře muž pobírající starobní důchod, otec dítěte. Bude vdova pobírat vdovský důchod, jak dlouho a jak sirotčí důchod? Za jakých podmínek a jaké jsou náležitosti? Pro vdovu může být obtížné vyřídit žádost, pomůže zastupitelský úřad ČR v zahraničí? Děkuji, Kvítek
Jan Kvítek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Jestli tomu dobře rozumím, popisujete situaci, kdy zemřel muž, český občan, pobírající starobní důchod vyplácený ČR, který žil v zahraničí s manželkou a dítětem. Zajímá Vás, zda budou mít pozůstalí nárok na vdovský a sirotčí důchod.

Dobrý den, pane Kvítku,

co se týče vdovského důchodu, ten je určen pouze pozůstalým manželům nebo manželkám. Je tedy zásadní, zda manželství registrované mimo EU bylo uznáno jako právně platné i v ČR.

U sirotčího důchodu je zase důležité, že pokud dítě žije a připravuje se na budoucí povolání v zahraničí, musí to být na střední nebo vysoké škole, ve které je podle rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy postaveno studium na roveň studia na českých školách.

Vzhledem ke složitosti situace mi přijde nejschůdnější probrat vše přímo s ČSSZ prostřednictvím jejich call centra, kde je možné po sdělení RČ zemřelého mluvit zcela konkrétně. Je možné volat i ze zahraničí a to na číslo 257 066 077.

Rozumím, že pro vdovu může být obtížné žádost ze zahraničí vyřizovat. Zda pomůže zastupitelský úřad, nevím, jistě je možné zkusit se na něj obrátit s dotazem.

Držím palce ve složité situaci.

S pozdravem

Barbora Váchová