Když odejdu z práce a budu se o mámu starat doma, dostanu nějaký příspěvek?

Odpověď na dotaz ze dne 17. června 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chci se zeptat mamince je 82 let. Je už sama momentálně je v domově důchodců.chtel bych se o ní postarat.pracuji ve firmě jako dělník.chtek bych dát výpověď a postarat se o mámu v jejím baráku.dostanu nějaký příspěvek když se Budu o mámu starat? Je už nesobestacna s demencí Ještě před rokem chodila co je zavřena v domově bez návštěv skoro rok hodně se zhoršila už je na vozíku Děkuji za odpověď Chybí jí sociální kontakt s dětmi a vnuky.v domově je to hodně omezený
Petr Šilar
Obracíte se na nás, protože zvažujete plně pečovat o Vaši maminku, které je 82 let, nyní je v domově důchodců, její soběstačnost se zhoršila a vnímáte, jak jí chybí kontakt s blízkými. Píšete, že zvažujete odchod z práce a zajímá Vás, zda máte nárok na nějaký příspěvek.

Vážený pane Šilare,

vzhledem k současnému pobytu maminky v domově důchodců a ke zhoršené soběstačnosti je možné, že již tamní sociální pracovnice podala žádost o příspěvek na péči. Pokud byste si maminku vzal do péče domů a stal se její hlavní pečující osobou, pak byste její příspěvek na pokrytí potřeb péče mohl využívat i Vy. Doporučuji zeptat se v domově důchodců, v jakém stupni maminka příspěvek na péči dostává. Je dobré vědět, že přesná částka v jednotlivých stupních příspěvku na péči je vyšší při péči doma než v domově důchodců. Výše příspěvku Vám dá základní představu o tom, jak by mohla vypadat Vaše finanční situace. Můžete také navštívit úřad práce, případně vyzkoušet online sociálního poradce, abyste si udělal přehled o Vašem případném nároku na další dávky.

V neposlední řadě doporučuji promluvit o Vaší situaci se zaměstnavatelem, můžete si zkusit vyjednat částečný úvazek nebo třeba práci z domova a zbývající péči, kterou byste v době práce nezastal, můžete zkusit pokrýt pomocí sociálních nebo zdravotních služeb. Služby sociální můžete hradit právě ze zmiňovaného příspěvku na péči.

Někdy je také dobré o Vaší situaci promluvit v sociální poradně nebo přímo v poradně pro pečující, kde můžete vše podrobněji rozebrat.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová