Když matka odmítne dědictví kvůli předmanželským dluhům manžela, přijde o vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 11. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Potřebovala bych pomoct s dotazem. Má matka nedávno ovdověla, nyní zjistila, že její muž měl dluhy ještě před svatbou. Dotaz je tedy ten, když se zřekne dědictví přijde i o vdovský důchod. Moc děkuji.
S pozdravem hezkého dne
Helena

Helena

Obracíte se na nás s dotazem, zda Vaše matka přijde o vdovský důchod po zesnulém manželovi, když se zřekne dědictví po něm. Tento krok zvažuje proto, že zjistila, že měl její manžel dluhy ještě z doby před svatbou.

Dobrý den, Heleno,

nárok na vdovský důchod má Vaše matka, jestliže jsou splněny podmínky nároku uvedené v zákoně o důchodovém pojištění. Jakékoliv dluhy manžela nárok na tento důchod neovlivňují a po jeho případném přiznání bude příjmem pouze Vaší matky. Pokud se tedy ptáte, zda může Vaše matka přijít o vdovský důchod, když odmítne dědictví po manželovi, tak nemůže.

Aby se na Vaši matku nevztahovala jakákoliv účast na umoření manželova dluhu, je opravdu rozumné dědictví po zemřelém odmítnout. Pokud nemá Vaše matka přehled o záležitostech zemřelého manžela a netuší, co je předmětem dědictví, může požádat přiděleného notáře o prověření manželova jmění. Více podrobností o tom, případně jak dědictví odmítnout, nabízí článek na našem webu Umirani.cz.

S pozdravem

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz