Zemřelý manžel měl dluhy na sociálním a zdravotním pojištění. Mohu žádat pro dítě o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 12. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
dobry den jmemuji se Monika a manzel zemrel 26.11.2020 a vim ze urcite mel dluh na socialnim a zdravotnim ale uz sme spolu 10 mesicu nezili a ja mam nyni zadat o sirotci duchod ale nevim zda to ma vubec cenu kdyz tam po nem zustal dluh nevim co stim byla bych rada za kazdou radu dekuji moc Ferková
Monika
Píšete, že Vám zemřel manžel, se kterým jste již nějaký čas nežila. Zjistila jste, že měl dluhy na sociálním a zdravotním pojištění. Chcete pro dítě zažádat o sirotčí důchod. Ptáte se, jestli má cenu, z důvodu manželova dluhu, o sirotčí důchod žádat.

Dobrý den,

dluh na pojistném se týká dědického řízení, kdy dluhy přechází na dědice.
To se netýká nároku na sirotčí důchod. Proto, aby nezaopatřené dítě mělo nárok na sirotčí důchod, je nutné, aby zemřelý rodič ke dni smrti splňoval podmínku potřebné doby pojištění (zákonem stanovený čas odváděl sociální pojištění).

Za nezaopatřené dítě se pro nárok na sirotčí důchod považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26. roku věku, jestliže:
• se soustavně připravuje na budoucí povolání (neboli studuje),
• nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz,
• z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené i dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání.
Doporučovala bych Vám zavolat na Okresní správu sociální zabezpečení, kde Vám po nahlášení rodného čísla sdělí přesné informace, zdali zemřelý manžel splnil podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na sirotčí důchod nebo ne.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská