Zemřel otec mých nezletilých dětí. Mají nárok na sirotčí důchody, když jsem se vdala a žijeme v Británii?

Odpověď na dotaz ze dne 22. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobri den mohu jse zeptat? Již dva roky jsem vdaná ve velké Británii a v České republice zemřel bivali přítel otec mich dvou nezletilých děti mám nárok na sirodči důchod pro nezletilé kdy jsem se vdala děkuji za odpověď krásní zbytek dne
Pavlina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se nás, zda budou mít Vaše nezletilé děti nárok na sirotčí důchod, přestože jste se vdala. Také píšete, že již dva roky žijete v zahraničí.

Vážená paní Pavlíno,

z informací, které jsou nám dostupné, nemá vliv to, že jste se vdala, ale to, zda si děti Váš manžel osvojil. V takovém případě by nárok na sirotčí důchod neměly.

Píšete, že Vaše děti jsou nezletilé. Podstatné je i to, zda se soustavně připravují na budoucí povolání. Jinými slovy, zda mají status studenta. Pokud ano, jsou dle zákona považovány za nezaopatřené děti, což je jedna z podmínek pro přiznání sirotčího důchodu.

Zásadní bude také to, zda zemřelý otec dětí splňoval potřebnou dobu pojištění pro nárok na důchod (případně, zda zemřel následkem pracovního úrazu nebo již v době smrti pobíral starobní či invalidní důchod).

Při splnění těchto podmínek dětem nárok na sirotčí důchod vzniká. Doporučuji, abyste se obrátila na Českou správu sociálního zabezpečení, kde po zadání rodných čísel dětí můžete mluvit zcela konkrétně a dozvědět se, zda nejsou další významné okolnosti, které by měly na nárok Vašich dětí na sirotčí důchod vliv. Klientům volajícím ze zahraničí je ČSSZ k dispozici na telefonním čísle +420 257 066 077.

Mimo jiné by pro Vás mohl být zajímavý i další dotaz, který byl již v naši internetové poradně zodpovězen.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová