Zemřel mi dědeček. Truchlím a nevím, jak se s tím vyrovnat. Nedokážu se soustředit a učit se. Mohu požádat o prodloužení termínu zkoušek?

Dobrý den, Dnes 7.1.2014 nám zemřel v nemocnici i přes veškerou naši péči děda na rakovinu slinivky břišní. Přes jeho pokročilý věk (81 let) se nedala provést operace a ani ozařování či chemoterapie. Na nemoc se přišlo nedávno, zhruba v listopadu a mysleli jsme, že má šanci alespoň na půl roku normálního života, bohužel zemřel předčasně. Do Vánoc to s ním vypadalo v pořádku, bavil se s námi a nedával to na sobě znát, ostatně jako nikdy. Vůbec si nestěžoval na bolesti a my tudíž nevěděli, že nějak trpí. Diagnózu už věděl od listopadu, ale stále se cítil v pořádku. Až potom začal být unavený, začal žloutnout a stav se zhoršil na Silvestra a hlavně po Novém roce, kdy už nezabíraly ani náplasti na bolesti a musel být převezen v neděli do nemocnice na internu, kde se o něj vůbec nepostarali a nedali mu napít. Když jsem za ním byl včera babičkou, tetou a mamkou, cítil jsem, že už ho dnes neuvidím, zkoušel jsem na něj mluvit, ale byl v umělém spánku, takže je nevím, jestli si z toho něco vzal. Ale bohužel to přišlo v době mého zkouškového období, takže nevím, jak se s tím vyrovnat a jestli si mám dát čas na srovnání myšlenek, vůbec se teď nedokážu soustředit a učit se. Myslíte, že je možné zaslat na ředitelství dopis na prodloužení termínu zkoušek? Je mi 22 let a studuju prvním rokem VOŠku. Děkuji za odpovědi.

Shrnutí dotazu

Dobrý den, Dnes 7.1.2014 nám zemřel v nemocnici i přes veškerou naši péči děda na rakovinu slinivky břišní. Přes jeho pokročilý věk (81 let) se nedala provést operace a ani ozařování či chemoterapie. Na nemoc se přišlo nedávno, zhruba v listopadu a mysleli jsme, že má šanci alespoň na půl roku normálního života, bohužel zemřel předčasně. Do Vánoc to s ním vypadalo v pořádku, bavil se s námi a nedával to na sobě znát, ostatně jako nikdy. Vůbec si nestěžoval na bolesti a my tudíž nevěděli, že nějak trpí. Diagnózu už věděl od listopadu, ale stále se cítil v pořádku. Až potom začal být unavený, začal žloutnout a stav se zhoršil na Silvestra a hlavně po Novém roce, kdy už nezabíraly ani náplasti na bolesti a musel být převezen v neděli do nemocnice na internu, kde se o něj vůbec nepostarali a nedali mu napít. Když jsem za ním byl včera babičkou, tetou a mamkou, cítil jsem, že už ho dnes neuvidím, zkoušel jsem na něj mluvit, ale byl v umělém spánku, takže je nevím, jestli si z toho něco vzal. Ale bohužel to přišlo v době mého zkouškového období, takže nevím, jak se s tím vyrovnat a jestli si mám dát čas na srovnání myšlenek, vůbec se teď nedokážu soustředit a učit se. Myslíte, že je možné zaslat na ředitelství dopis na prodloužení termínu zkoušek? Je mi 22 let a studuju prvním rokem VOŠku. Děkuji za odpovědi.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, pane Davide.

Vážíme si důvěry, s kterou se na nás obracíte. Před několika dny Vás zasáhla nenadálá a rychlá smrt Vašeho dědečka. Vnímám, jak jste jeho odchodem zasažení, překvapení tou náhlostí. Představuji si, jak Vás kromě šoku zalévají pocity prázdnoty, smutku, bezmoci, nesmyslnosti, také hněv na personál nemocnice a na jeho péči. Je možné, že toto je jedno z Vašich prvních setkání se smrtí a můžete mít mnoho obav, jak to zvládnete a co se s Vámi bude dít.

  V prvé řadě chci ocenit, co jste doposud udělal pro vyrovnání: Snažíte se utřídit myšlenky – Váš dopis je přehledný a uspořádaný; přemýšlíte, jak řešit školu, hledáte prostor pro to, abyste se mohl srovnat. Také Váš dědeček zaslouží ocenění – snažil se Vás nezatěžovat starostmi, zemřel jako hrdina. A Vy jste pro něj udělal to, co jste mohl – i v posledních dnech jste ho navštívil, mluvil na něj, rozloučil se. Nevíme, jestli Vás děda slyšel, ale mnozí tvrdí, že umírající člověk, i když už nemůže reagovat, vnímá, co se kolem něj děje.

  Ptáte se, jak se s tím vyrovnat. Za uplynulý týden, než přišla moje odpověď, jste jistě zažil mnohé a mohl zkusit, co Vám vyhovuje a co méně. Období hlubokého truchlení trvá několik týdnů; zkuste po tu dobu dělat to, co je Vám příjemné a přijatelné. Navrhnu Vám spíše zásady, které můžete využít. Nechejte si kus prostoru pro sebe, pro své truchlení, pro bolest a další prožitky, které jsou s tím spojené. Může to být chvilka během dne, kdy jste sám. Můžete se věnovat činnostem, které máte se smutkem a ztišením spojené – návštěva hřbitova či kostela, hudba, umění, zapálená svíčka, procházky po místech Vám milých apod. Pro inspiraci přidávám odkaz na sekci tohoto portálu věnovanou truchlení. Zároveň se snažte dodržet řád dne – jíst v době jídla (alespoň trochu), dostatečně pít, starat se o své tělo – hygiena apod. I když je to těžké, pokuste se dělat to, co jste dělával doposud – škola, zájmy. Chápu, že Vám to v prvních dnech moc neříká, ale pro Vaši duši to bude zpráva, že život pokračuje i po tak zdrcující události. Nezůstávejte sám. Pokud Vám to vyhovuje, sdílejte své prožitky s lidmi, kteří Vám rozumí a podpoří Vás. Společně sdílený smutek Vás může sblížit. Důvěřujte moudrosti Vašeho nitra – ukáže Vám, co nejvíc potřebuje.

  Ohledně prodloužení zkouškového ve škole: nevím, jaké jsou podmínky právě ve Vaší škole, řekla bych, že se můžete zeptat na studijním oddělení a případně poslat žádost o prodloužení, ale doporučuji zkusit udělat alespoň některou zkoušku. Můžete tak zjistit, jak vysoké jsou požadavky Vaší školy a zda se Vám daří je alespoň nějak zvládat.

  Milý Davide, držím Vám palce, ať Vás prožitek bolesti a zármutku vnitřně prohloubí a ať prožijete dobrý, i když těžký čas.

  Petra Hálková

 

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života. ©Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843