Vypravili jsme s partnerkou pohřby jejím rodičům. Její bratr s tím prý nemá nic společného. Jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 15. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den partnerce zemřela maminka ,ani otec ani bratr neměli na pohřeb tak jsme pohřeb vypravili a zaplatili my .týden na to zemřel otec a situace se opakovala tet když opadly emoce mi bratr partnerky řekl že stim nic společného nemá.rodice žádný velký majetek neměli dům darovali tomu synovi s tam také bydleli nějaké malé podíly na polnostech.hotovost 5+5,tisíc možná nějaké pojistky smlouvy vzal syn ,otec starou stolařskou dílnu matka nedoplscenou půjčku.prosim o radu jak postupovat. Podotýkám že nám nejde o peníze.dekuji
Rypar zdenek

Dobrý den,

veškeré majetkové záležitosti budou projednány v rámci dědického řízení. Pokud po rodičích nezbyl žádný majetek nebo zbyl majetek pouze nepatrné hodnoty, dědické řízení bude uzavřeno s tím, že majetek na základě rozhodnutí soudu nabude vypravitel pohřbu.

Pokud bude pozůstalost projednána standardním způsobem, budou se existující majetek a existující dluhy rozdělovat mezi syna a dceru jako dědice první dědické třídy. Dle zákona jsou děti zůstavitele nepominutelnými dědici a z pozůstalosti jim náleží povinný díl. Na povinný díl se každému z nepominutelných dědiců započte vše, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí. To znamená, že na povinný díl syna se započte např. majetek, který nabyl od rodičů darováním v posledních třech letech jejich života. Tímto způsobem má být vyrovnán rozdíl v tom, co jednotliví dědici z pozůstalosti získají. V rámci dědického řízení by měly být vypořádány také nároky jednotlivých dědiců vyplývající z úhrady pohřbu.

Odpovědi na všechny Vaše dotazy týkající se způsobu rozdělení majetku Vám zodpoví notář pověřený projednáním pozůstalosti. Doporučuji tedy obrátit na něj a na vše se ho zeptat.

S pozdravem

Barbora Vráblová