Vdala jsem se. Má maminka stále nárok na vdovský důchod, když mě dál podporuje?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, s mamkou pobíráme pozůstalostní důchody od roku 2015. V prosinci 2020 jsem uzavřela manželství. Stále studuji a žiju s mamkou ve společné domácnosti. Mamka se stále podílí na mém finančním zabezpečení. Přesto jí byl v březnu tohoto roku vdovský důchod odejmut. Je možné podat na toto rozhodnutí námitky a byly by případně uznány? Popřípadě kdybychom přiložili k námitkám např. čestné prohlášení, že mě mamka stále živí?
Předem děkuji za odpověď.

Veronika Vejtrubová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obrátila jste se na nás, abyste zjistila, jak je to s nárokem na vdovský důchod Vaší maminky po tom, co jste uzavřela sňatek. Vaší mamince byl vdovský důchod odebrán a Vás zajímá, zda je možné podat námitku a přidat třeba čestné prohlášení o tom, že Vás maminka stále živí.

Vážená paní Vejtrubová,

ve Vaší situaci doporučujeme obrátit se přímo na nejbližší pobočku České správy sociálního zabezpečení. Nejprve zkuste zjistit důvod odebrání vdovského důchodu (měl být uveden i v příslušném rozhodnutí).
Námitky můžete podat do 30ti dnů. Bohužel však nemáme zkušenost, zda v situaci jako je Vaše, budou uznány.

Předpokládám, že Vaše maminka doposud plnila podmínku péče o nezaopatřené dítě a proto jí vznikal nárok na pobírání vdovského důchodu.

Dle nám dostupných informací víme, že pokud stále studujete a nedosáhla jste věku 26 let, tak Vám sirotčí důchod stále náleží, bohužel se nám však nepodařilo dohledat informace o tom, jaký má Váš sňatek vliv na vdovský důchod Vaší maminky.

V každém případě doporučujeme alespoň zhodnotit, zda maminka nesplňuje některou z dalších podmínek pro přiznání vdovského důchodu i po uplynutí jednoho roku mimo péči o nezaopatřené dítě:

  • pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • je invalidní ve třetím stupni
  • dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz