Včera mi zemřela maminka, musela jsem to říct rodině. Nevím, co s její půjčkou apod. Co dál?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 9. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Včera mi zemřela maminka,bylo na mě to říct všem v rodině,hlavně tátovi.Snad to zvládne,chtěla jsem aby šel bydlet k nám,ale to nechce.Mě drží hlavně moje sedmiletá dcera,vím že mě potřebuje,tak se s tím snažím vyrovnat,ale je to strašně těžké.Hrozně mi mamka chybí...Mamka měla půjčku,vůbec nevím jak to zaplatíme.Vzdát se dědictví nechci,mamka žádný majetek neměla,jde spíš o cennosti co měla u sebe,měli bysme se sestrou a tátou památku.Zatím vůbec nevím,co dál.Děkuji.

Iveta

Dobrý den,

zpráva o smrti Vaší maminky je nyní hodně čerstvá. Zpracovat ji a zorientovat se v nové situaci vyžaduje čas. Určitě je teď těžké takové realitě čelit a je pravděpodobné, že teď se Vám ani Vašim blízkým nebude dařit v rychlosti vymyslet řešení nebo nové uspořádání situace. Proto bych Vám doporučila počkat. Není nutné hned vymyslet a rozhodnout, kde a jak bude žít táta, i on potřebuje čas na to, aby zjistil, co chce a potřebuje, co se mu daří o samotě a s čím potřebuje pomoci. Podobně je to s dědickým řízením. To bude jistě až za několik měsíců, které můžete využít k tomu, abyste zjistila vše dopodrobna a rozhodla se, jak se k mamčině půjčce i pozůstalosti postavit.

Nyní je na místě zařídit záležitosti okolo pohřbu a akutních potřeb vás všech pozůstalých. Poskytnout si čas, prostor a hlavně vzájemnou podporu pro nejbližší dny. Nespěchejte, prosím, na sebe ani na druhé, většina rozhodnutí nespěchá a Vy možná potřebujete nejprve odžít tu největší bolest ze ztráty maminky. Pro to se spíš hodí klid a úlevy než další tlak.

Přeji Vám hodně sil,

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz