Včera maminka zemřela. Trápí mě, jestli to nezpůsobilo morfium. Jak morfium funguje?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, včera mi zemřela maminka a mě moc trápí jedna věc. Jen pro úvod, v září jsme se dozvěděli, má rakovinu žlučníku s metastázami na játrech, už byly zvětšené. Do prosince se držela celkem fit (nebyly doporučeny chemoterapie kvůli zdravotnímu stavu - nemocné srdce). Poslední týden vzala nemoc rychlý spád. Do té doby byla bez bolestí (což se divila i její paní lékařka, protože játra už byla přes celé břicho). Minulý týden dostala fentanylove náplasti. Ty jí stačily do predvcerejska. Posledni dny se začala trápit, hodně špatně dýchala, lapala po dechu, zčernaly jí nohy měla je úplně ledové. Po konzultaci s Mudr napsala morfiove injekce. Sestřička aplikovala první a maminka za hodinu a půl odešla. Mě moc trápí, jestli to nezpůsobilo to morfium? Vím, že to pro ni bylo vysvobození. Po aplikaci usnula, co deset minut jsme ji kontrolovali, dýchala jak když běží maraton a při jedné kontrole již nedýchala. Moc mě trápí, že nevím, jak zemřela, zda měla bolesti, zda se nedusila. Jak funguje morfium, je možné, že jí zastavil dech? Moc děkuji za odpověď. Dana

Dana

Vaše maminka včera zemřela. Popisujete, že rakovina žlučníku s metastázami na játrech jí byla diagnostikována v září. Do prosince se držela celkem fit, byla bez bolestí. Poslední týden podle Vašich slov vzal rychlý spád. Fentanylové náplasti zpočátku stačily, poslední dny ale špatně dýchala a zčernaly jí nohy. Zdravotní sestra na předpis lékařky aplikovala morfinovou injekci, Vaše maminka za hodinu a půl zemřela. Píšete, že víte, že to bylo pro maminku vysvobození. Trápí Vás ale, jestli morfium nezpůsobilo smrt. Popisujete, že po aplikaci maminka usnula. Dech jste pravidelně kontrolovala. Píšete, že dýchala, jako by běžela maraton a po dalších deseti minutách už nedýchala. Trápí Vás, že nevíte, jak zemřela, jestli netrpěla bolestmi a jestli nezemřela udušením. Zajímá Vás, jak morfium funguje a jestli je možné, že jí morfin zastavil dech.

Milá Dano,

pokusím se odpovědět na celou řadu dotazů a hlavně bych ráda rozptýlila Vaše trápení ohledně posledních dnů a úmrtí Vaší maminky. Injekce morfinu nezpůsobila smrt vaší maminky. Vaše maminka, podle toho co popisujete, byla v terminální (konečné) fázi nádorového onemocnění (rakoviny žlučníku). Pokud v této fázi nemoci měla popisované potíže (bolesti, pocit dušnosti) i přesto, že měla nalepené opiátové (fentanylové) náplasti, pak je zcela na místě aplikace léku, například morfinu, v injekci. Morfin i fentanyl jsou léky ze skupiny tzv. opiátů, které působí jednak proti bolesti a jednak proti pocitu dušnosti. Pokud již byla maminka léčena fentanylovými náplastmi, je podání 1 podkožní injekce s obvyklou dávkou morfinu bezpečným a běžným přístupem k úlevě od bolesti a dušnosti — i u umírajících pacientů. Pacientům, kteří předtím nějaký čas trpěli bolestmi nebo ztíženým dýcháním, se po aplikaci injekce často během krátké doby uleví od bolesti a mohou po předchozím vyčerpání úlevou usnout, tak jak to popisujete u Vaší maminky.

Zástava dechu po podání morfia, takzvaný dechový útlum, na který se patrně ve svém dotazu ptáte, je velmi vzácný nežádoucí účinek této skupiny léků — opiátů. Při dodržení principů léčby opiáty (tedy fentanylem i morfiem), který podle popisu ve vašem dotazu byl dodržen, je jeho vznik extrémně vzácný. Zástava dechu se neprojevuje tak, že pacient přestane náhle dýchat, ale dýchá mnohem pomaleji než obvykle.

Ve svém dotazu popisujete poslední dny a hodiny života Vaší maminky, z Vašeho dotazu vnímám, že máte velké obavy o to, zda se nějak netrápila. Chtěla bych Vám napsat, že jsem z Vašeho dotazu také pochopila, že jste jí byli stále nablízku a pomáhali ji. To pro ni muselo být velmi důležité! Možná i díky tomu, byl její stav tak dlouho dobrý a až v posledním týdnu, jak píšete, vše mělo „rychlý spád“. Tento průběh nemoci u umírající pacientů opravdu někdy pozorujeme. Poslední dny nemoci mohou být pro nemocného i pečující velice náročné a těžké a je dobře, že jste měli možnost mamince poskytnout pomoc i úlevu. Vaše přítomnost a podpora jistě byla neocenitelným lékem! Z toho, co popisujete, předpokládám, že maminky nemoc byla již natolik pokročilá a rozsáhlá, že důležité orgány, včetně srdíčka, už nemohly fungovat a její srdce se zastavilo. Injekce morfinu její život nezkrátila.

Velice bych Vám přála úlevu od trápení a možnost klidného rozloučení s maminkou a především mnoho sil do dalších dní.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz