Trpím progresivní svalovou dystrofií, chtěla bych důstojně ukončit svůj život a utrpení. Mohli byste mi pomoct?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 3. 2024 zobrazit původní dotaz

Pres 50let “ziji” s progresivni svalovou dystrofii. Chtela bych dustojne ukoncit svuj zivot, sve psychicke a fyzicke utrpeni. Mohli byste mi prosim pomoct? Dekuji Agnes

Agnes

Píšete nám, že již 50 let „žijete“ s progresivní svalovou dystrofií. Chtěla byste důstojně ukončit svůj život a všestranné utrpení. Ptáte se na naši pomoc.

Dobrý den,

je mi opravdu moc líto, že jste takto dlouhodobě a vážně nemocná. Představuji si, čím asi procházíte a jaké utrpení po psychické i fyzické stránce Vám toto onemocnění přináší. Máte možná obavy, co bude dál, co Vás ještě čeká, jak to unést. Píšete o důstojném ukončení života, říkám si, že možná máte obavu právě ze ztráty důstojnosti, dlouhodobé závislosti na péči druhých nebo z jiných příznaků jako jsou bolesti, dušnost apod. Rozumím tomu, že byste ráda měla možnost volby, jak by měl závěr Vašeho života vypadat.

Z toho, co píšete, se domnívám, že se zajímáte o možnost eutanázie nebo asistované sebevraždy. Tyto možnosti nejsou v České republice legální, a proto Vám ani nemohu v tomto ohledu podat více informací.

V České republice je možné využít paliativní péči, která je určená pro pacienty, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Jejím cílem je zmírnit bolest, dušnost a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Paliativní péče život nezkracuje, ale ani uměle neprodlužuje.

Možná hledáte pojistku pro případ, že se dostanete do zdravotního stavu, který by Vám neumožňoval o sobě dál rozhodovat. Takovou situaci lze ošetřit sepsáním tzv. Dříve vysloveného přání (DVP). V DVP lze sepsat instrukce a vyjádřit svoji vůli, co si pro sebe přejete/nepřejete v situaci nebo zdravotním stavu, kdy o sobě nebudete schopna rozhodovat. Jedná se o informace pro zdravotníky a rodinu, jak se mají následně zachovat. V rámci DVP může pacient například uvést rozhodnutí, že si nepřeje být uměle vyživován nebo připojen na plicní ventilaci, ale místo toho preferuje využít tišící léčbu paliativní péče apod.

Možná neodpovídám na Váš dotaz, jak byste nyní pro sebe potřebovala. Možná máte další otázky nebo potřebujete svoji situaci s někým probrat či jinak podpořit. Nevím, jestli je ve Vaší blízkosti někdo, s kým byste své trápení mohla sdílet. Ráda bych Vám proto nabídla možnost rozhovoru u nás v poradně Cesty domů, pokud byste o to stála.

Za poradnu s přáním mnoha sil

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz