Teta si přála, abych jí vypravila pohřeb, ne dcera. Co dělat, když nemohu k závěti, uběhlo 96 hodin a policie zabezpečila dům?

Odpověď na dotaz ze dne 18. června 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den ,mohu udelat pohreb tete ,bez souhlasu jeji rodiny,teta zemrela doma kde bydlela sama ,protoze nemela dobre vztahy se svou jedinou dcerou.Teta nas pozadala kdyz takova situace nastane ,abychom ji udelali pobreb ,ze od dcery to nechce.Pry to sepsala doma do sve zaveti,nevime jestli je zavet nejak pravnicky osetrena ma ji nekde doma schovanou,ale policie dum zabezpecila,a po vysetreni tam pusti jenom jeji dceru, mame strach aby tu zavet nenasla a neznehodnotila,Od umrti uplynulo ,uz 96 hodina ,jeste nekontaktovala zadnou pohrebni sluzbu,pry ji notarka rekla,ze ma jeste do patku cas,ze se sni sejde a pak se vse vyridi
Iveta

Dobrý den,

z Vašeho dotazu bohužel úplně nerozumím, co se v případě Vaší tety stalo, že byla přizvána policie a do řešení je vtažena také notářka. Pokud policie situaci řeší, protože existuje podezření ze spáchání trestného činu, je možné, že bude nařízena pitva a do jejího skončení nebude možné tetu pohřbít. Pro lepší posouzení situace a konkrétnější odpověď na Vaši otázku bych potřebovala vědět více informací.

Obecně nicméně platí, že člověk má právo rozhodnout, jaký má mít pohřeb. Pokud teta sepsala prohlášení, ve kterém se v tomto smyslu vyjadřuje, je třeba takové přání respektovat. Pokud však takové prohlášení nesepsala nebo nebude k dispozici, má o pohřbu rozhodnout manžel, případně děti zemřelého. Bude-li tedy dcera chtít pohřeb pro svou maminku sjednat ona, bude jen velmi obtížné prokázat, že si teta přála, abyste pro ni pohřeb sjednala Vy.

S pozdravem

Barbora Vráblová