Teta pobírá babiččin příspěvek na péči. K čemu a komu tento příspěvek slouží?

Odpověď na dotaz ze dne 14. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, měl bych dotaz jelikož jsi nejsem jistej jestli moje teta nezneužívá příspěvku na péči. Tak bych se chtěl zeptat komu náleží a k čemu slouží tenhlee příspěvek. Jestli babičce nebo tetě která k ní dvakrát do týdne zajde a tak nějak aby se neřeklo poklydí no a jednou za čas ji přinese trochu jídla. Teď to pobírá teta, ale když byla babička v první stupni bezmocnosti tak to brala babička .Jelikož jsem slyšel jak říká babičce že bude mít víc peněz když zažáda o druhý stupeň bezmocnosti tak je mě divný že teď nemá nic z toho přispěvku. Děkuji za odpověď.Doležel
Tibor Doležel
Přemýšlíte nad péčí Vaší tety o babičku. Napadá Vás, jestli nezneužívá příspěvek na péči. Proto se nás ptáte, komu náleží příspěvek na péči a k čemu slouží.

Dobrý den,

vážím si toho, že na babičku myslíte a záleží Vám na tom, jak se jí daří.

Příspěvek na péči je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby. Příspěvek na péči náleží babičce, která jej může využívat dle svého rozhodnutí k hrazení pomoci poskytované blízkými (tedy např. tetou), různými službami (např. službami pečovatelskými) nebo asistentem sociální péče. Je na rozhodnutí babičky, kdo jí bude péči poskytovat a ona mu ji bude hradit z příspěvku na péči. Osoby či služby poskytující péči by měly být uvedeny v „Oznámení o poskytovateli pomoci“. Pokud to tak babička z vlastního rozhodnutí uvedla, může to být i tak, že příspěvek na péči chodí rovnou na účet tety. Způsob výplaty může být na žádost babičky změněn, pokud by to chtěla jinak.

Dostatečnost péče poskytované tetou zde v poradně nedovedeme posoudit. Není stanoveno, kolikrát se musí docházet, důležité je, jestli je o babičky potřeby postaráno. Pokud máte obavy, je možné se vyptat babičky, jak péči tety vnímá ona, co by potřebovala a zdali by neměla zájem o zajištění nějakých dalších služeb či aby s péčí pomáhal někdo další z blízkých. Nevím, jaké máte vztahy – je možné si o tom promluvit také s tetou.

V případě, že byste vnímal, že o babičku není dobře postaráno, je možné se obrátit na úřad práce příslušný dle trvalého pobytu babičky, který může situaci prošetřit.

Vím, že rodinné vztahy mohou být někdy složité. Situaci můžete rovněž anonymně probrat na některé z linek důvěry určených pro seniory a pečující o seniory (Elpida, Senior telefon) a hledat společně s pracovníkem linky cestu, jak se v této situaci zachovat.

Držím palce, aby se babičce i Vám dobře dařilo.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková