Tchyně má nález ve střevě a konečníku, rozšířil se dál. Je slabá, dušná, selhává jí ledvina. Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer moji tchyni našli v střevě, v konečníku a došlo to tak daleko že má zasažené plíce, játra, ledvinka a něco na slezine. Je slabá dušnost kašle a navíc ji selhává ledvinka kterou měla jen jednu.Je možné že by to mohla mít i na mozku? A druhý dotaz jak dlouho se bude trápit než přijde jak se říká vysvobození. Děkuji za odpověď.

Radek

Vaše tchyně má nádorové onemocnění tlustého střeva, které se rozšířilo i do dalších orgánů. Je hodně slabá, kašle a selhává jí ledvina. Ptáte se, zda může mít zasažen i mozek a kolik času jí zbývá.

Vážený Radku,

postižení centrálního nervového systému je u nádorových onemocnění celkem časté, nádory tlustého střeva ale tímto směrem metastazují méně často. K potvrzení či vyloučení metastáz by muselo být provedeno zobrazovací vyšetření. To má smysl provádět tehdy, když lze očekávat, že by nález vedl ke změně postupu. V případě, že postup určený lékaři by takový nález nijak neovlivnil, pak není vyšetření nutné provést.

Co se časové prognózy týká, není bez řady podrobností u konkrétního pacienta možné se blíže vyjádřit. Kromě podrobností o nádoru samotném je potřeba znát i přesný rozsah, reakci na podávanou léčbu, další přidružené nemoci, celkový stav pacienta, jeho kalendářní i biologický věk. Hrubě rámcově pokud pacient s pokročilým nádorem slábne, přestává jíst a jeho zdravotní stav se zhoršuje, lze očekávat řádově měsíce. Ty ale nemusí být vyplněny jen utrpením, bolestí a jinými strastmi. Dobře vedená paliativní a následně hospicová péče, mohou dát zbývajícímu času velký smysl i kvalitu a úmrtí nemusí nutně být nemocným či blízkými vnímáno jako vysvobození. Pokud by tchyně stála o konzultaci, může se dle tohoto adresáře obrátit na paliativní tým.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz