Tchán je v nemocnici ve vážném stavu. Jak se o něj postarat doma?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 1. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám dotaz mám tchána v nemocnici na následné péči v Třinci je to velmi vážný stav ale přesto vše bych tchána nejlépe vzala domů do domácí péče můžete poradit ?

Janina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš tchán je v nemocnici ve vážném stavu na oddělení následné péče. Ráda byste se o něj postarala v domácím prostředí a ptáte se nás na radu.

Dobrý den,

Je mi líto, že je tchán vážně nemocný. Vážím si toho, že hledáte informace, jak se o tchána postarat doma. Možná přemýšlíte nad tím, jestli a jak se dá domácí péče zvládnout, co Vás při ní čeká, kdo Vám při ní může pomoci. Pro první orientaci doporučuji přečtení si našeho článku Nemocný v domácí péči.

Důležitým krokem je pak promluvit si o možném propuštění do domácího prostředí s tchánem a s jeho ošetřujícím lékařem v nemocnici. Lékař Vám může nastínit, co bude péče v domácím prostředí vzhledem k tchánovu zdravotnímu obnášet a jaké návazné služby a pomůcky budou potřeba.

Při propouštění z nemocnice lékař může tchánovi předepsat tzv. agenturu domácí péče — službu zdravotních sester, které budou docházet domů vykonávat lékařem předepsané zdravotní úkony (např. převazy, podávání léků, kontrola stavu, odběry krve, apod.). Pokud by tomu bylo tak, že by tchánova prognóza byla nepříznivá, jeho stav by se zhoršoval a bylo by potřeba především léčit příznaky jako je bolest, nevolnosti, dušnost, apod., tak je možné hledat i službu domácího hospice. Pokud byste se Vy nebo někdo z rodiny na péči potřeboval uvolnit ze zaměstnání, tak v případě potřeby celodenní péče o tchána, může lékař napsat tzv. dlouhodobé ošetřovné. Se zajištěním návazných služeb Vám může pomoci i sociální pracovník v nemocnici. Schématické znázornění služeb, které mohou pomoci, naleznete v našem rozcestníku.

Nevím, jak se situace od zadání Vašeho dotazu vyvinula, ani jestli jste v mé odpovědi našla, co jste potřebovala. V případě, že byste svou situaci chtěla probrat konkrétněji, můžete zavolat k nám do poradny nebo do jakékoliv jiné poradny pro pečující.

S přáním hodně sil

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz