Tátovi jsme vypravily s jeho ženou pohřeb, hrob, co měl být zřízen z dědictví, ani po roce není. Mohu získat urnu, co má doma?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 1. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu,před rokem mi zemřel táta a jeho nová manželka má urnu stále doma,pohřeb jsme vyřizovali spolu a byli jsme domluvené že spolu zařídíme hrob až budou peníze z dědictví,dědictví se sice uzavřelo až teď,ale už před půl rokem dostala peníze z tátovi pojistky a hrob stále nechce zařídit,bohužel za ten rok jsme se rozhádali takže za ním nemám kam jít a nechce semnou komunikovat ohledně hrobu, doslovně mi bylo řečeno " budu ho mít doma klidně ještě pět let a ty stim nic neuděláš". Tak se chci zeptat jestli mám nějakou šanci získat urnu,protože sem četla že výhradní právo má manželka. Předem děkuji za odpověď.

Kristýna Micková

Píšete, že Vám před rokem zemřel táta. S jeho manželkou jste měly domluvu, že po uzavření dědického řízení spolu zařídíte hrob.

Dobrý den,

jestli to dobře chápu, urnu má tátova manželka stále u sebe, hrob nezajišťuje a vypadá to, že ani nechce zajišťovat. Jelikož jste se pohádaly, tak nemáte místo, kam byste za tátou mohla chodit. Ptáte se, jestli lze nějak urnu získat. Nárok na vydání urny má podle zákona v první řadě člověk, kterého zemřelý předem určil. Pokud nikoho neurčil, tak má nárok nejprve manželka, dále děti a rodiče.

Právní cesta, která mě napadá, je možnost soudního sporu s manželkou táty. Soudní spory o urny se v poslední době množí. Pokud byste chtěla jít touto cestou, doporučuji konzultovat to s advokátem. Nicméně bych laicky předpokládala, že soudní spor nebude nakrátko.

Přemýšlím o tom, jestli cítíte šanci na uklidnění vztahu s manželkou táty. Napadlo mě to proto, že jste po smrti táty spolu plánovaly uložení do hrobu. Zkrátka jestli je možnost, že byste se v budoucnu spolu bavily o tom, že je pro Vás důležité mít místo, kam za tátou můžete chodit apod. O tom, jak s manželkou táty mluvit, se můžete poradit třeba v hospicové poradně (taková bývá téměř při každém hospici), s poradcem pro pozůstalé nebo v poradně pro mezilidské vztahy. Kromě probrání toho “jak s tátovou manželkou mluvit” Vám konzultant může pomoci najít nějaké jiné místo nebo symbol, který pro Vás může zastoupit funkci hrobového místa. Čas, místo nebo prostor, kam za tátou můžete zajít. Alespoň do té doby, než se spor o urnu vyřeší.

Přála bych Vám brzké vyřešení situace,

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz