Tatínek špatně chodí, je inkontinentní, vařím mu. Jak je to s příspěvkem na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 21. září 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, potřebuji se prosím zeptat, můj tatínek se začal špatně pohybovat, bylo mu 80 roků. Nyní neudrží moc, někdy se pocura.Take někdy doma upadne. Moje se taky špatně chodí a nevím co mam delat.Uz si neuvari.Musim jim taky vařit.Bydlim tři km od jejich bydliště. Jezdím tam třikrát denně a někdy tam sem celý den. Já mám invalidní druhý stupeň a tak si nevím rady.Myslite, ze mam nárok na péči? Ja nemam žádné sourozence a nemám nikoho kdo by se o ne staral.Muzete mne prosím vás poradit co mam delat? S pozdravem Jana Maskova
Jana Maskova
Píšete nám o tom, že pečujete o tatínka, kterému se postupně zhoršil zdravotní stav a soběstačnost. Bez Vaší pomoci se neobejde, Vy si nevíte rady a ptáte se, zda máte nárok na péči.

Vážená paní Masková,

domnívám se tedy, že se ptáte, zda by měl tatínek nárok na příspěvek na péči. Příspěvek na péči je poskytován osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při péči o sebe a při zajištění soběstačnosti. Tatínek tedy může příspěvek využít na zajištění pečovatelské služby, která by pomohla s péčí místo Vás nebo může požádat o poskytování pomoci Vás a tím pádem byste příspěvek na zajištění pomoci využívala Vy. Doporučuji, abyste se obrátila na nejbližší pobočku úřadu práce, kde můžete o příspěvek na péči požádat.

Pokud byste zvažovala i jiné služby, např. lůžkové, můžete probrat situaci telefonicky v poradně Cesty domů.

S pozdravem

Sára Balabánová