Tatínek má nádor plic a metastázy, stav se horší ze dne na den. Je možné, aby i přes ozařování nemoc postupovala tak rychle?

Odpověď na dotaz ze dne 23. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den,jeste to neni ani dva mesice,kdy tatinkovi da se rict z plneho zdravi,byla sdelena diagnoza nador na plicich,metastaze mozku a kloubu leve nohy,v nemocnici byl psychicky na dne,ale po propusteni domu pookral.Porad by jedl,mluvil o tom co bude,nejvic ho trapilo to ze nemuze ridit auto...proste kdybych nevedela od lekaru rozsah onemocneni,tak bych verila taky ve vyleceni,uklidnovalo me vedomi,ze po prodelanem ozarovani se i z touto diagnozou da zivot prodlouzit az o trictvrte roku....jevil se tak,az na rano kdy se vzbudil a nedokazal odpovedet.Prvni den na nem bylo videt,ze ma porad chut k jidlu ,ze nas vnima,poznava a nedokaze mluvit i se snazil vylezt z postele,ale do pul hodiny stejne v sede usinal.Druhy den uz z postele neslezl,porad spi,nechce ani jist ani pit a samozrejme odmital,ale musi mit plenu...Moje otazka zni,uz se blizi konec?je mozne aby po propuknuti tehle nemoci slo vse takhle rychle? a hlavne se bojim ze neji a nepije,mame ho nutit?Dekuji moc za odpoved
Marie
Váš tatínek má pokročilé nádorové onemocnění plic, které se rozšířilo do mozku i kostí. Pokud tomu dobře rozumím, byl ozařován. Léčbu snášel dobře a jeho stav byl zcela stabilní. Pak jednou ráno po probuzení nemohl mluvit, usínal, snažil se vstávat. Nyní odmítá jídlo i pití a vy se ptáte, zda se blíží úmrtí, zda jej máte do jídla a pití nutit a zda je vůbec možné, aby nemoc probíhala tak rychle.

Vážená Marie,

mé odpovědi budou pochopitelně velmi obecné, neboť vašeho tatínka neznám a neznám tak ani žádné další podrobnosti jeho zdravotního stavu. Vídáme překvapivě často, že pacient přichází na vyšetření pro určité příznaky a je zjištěn již poměrně pokročilý nádor. Vídáme také situace, kdy při vyšetření se zdá vše v pořádku a po dvou měsících je zjištěna pokročilá nemoc. Není to způsobeno zanedbáním, ale chováním nádorů a pochopitelně také tím, že žádná vyšetřovací metoda, ani ta sebemodernější není 100%.

Pokud jde o současný zdravotní stav tatínka – může se jednat o projev nádoru v mozku, který velmi citlivě reaguje na různé změny otokem. Nevím, zda byl tatínek vyšetřen lékařem, ale je určitá možnost pokusit se tento stav ovlivnit a na nějakou dobu vylepšit. Postup velmi závisí na vyšetření pacienta lékařem. Pokud žádná léčba, která by mohla stav vylepšit, možná není, pak je skutečně možné, že se blíží úmrtí. V tom případě není potřeba pacienta nutit k jídlu ani pití. Pacienti obvykle ani hladem ani žízní netrpí a “nucení” zhoršuje jejich psychický stav a zároveň může vyvolat nebo zhoršit nevolnosti, zvracení, otoky a podobně. Důležitější bývá péče o dutinu ústní, šetrné zvlhčování, promazávání rtů a podobně.

Doporučila bych tedy obrátit se na lékaře, aby tatínka vyšetřil a zvolil nejvhodnější další postup. Pokud je tatínek doma, tak ideálně s pomocí mobilního hospice, pokud by nemohl praktický lékař.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová