Táta umírá. Jak zlepšit komunikaci v rodině?

Dobrý den, prosím o radu, jak se chovat k mému tatínkovi, kterému byla cca před rokem diagnostikována rakovina - lymfom. Chemoterapie bohužel nebyla úspěšná, další léčbu mu už medicína poskytnout nemůže. Vím, že otec je o svém stavu plně informován. Od našeho poměrně ranného dětství (cca od 8 - 10 let) s námi ale nebydlí, a proto máme sice dobré vztahy, ale ne vyloženě samozřejmě blízké. Nevím, zda a jak moc se mám snažit s tátou vejít v kontakt. Celá situace je pro mě tím horší, že nemáme až tak nenucený vztah a náš kontakt byl spíš zřídkavý. Péče o něj se samozřejmě odehrává v jeho druhé rodině. Situaci komplikuje taky moje sestra, která se k tátovi nemoci staví vyloženě agresivně a bombarduje jeho i mě různými způsoby léčby a pak si vylívá na mě vztek, že jí neposlechl. Zdá se mi, že není vůbec smutná, jen se mstí za nějaká domnělá příkoří z dětství. Mojí matce je situace nejspíš lhostejná a zlehčuje jí, ale to je jiná věc. Já jsem z celé situace smutná a nevím, co mám dělat. Je mi sice už přes třicet, ale stejně mě zachvacuje strach, až tady táta nebude...

Shrnutí dotazu

Jste v těžké situaci, a navíc v ní nemáte zřejmě úplně dobré zázemí ve vztazích kolem otce.

Odpověď na dotaz

Milá Pavlo.

Přestože s ním už dlouho nežijete, jste jeho dcera, a proto je přirozené, abyste nějakým způsobem byla teď přítomna jeho odcházení. Nevím, jaký je jeho postoj a očekávání, které směrem k Vám má, ale určitě je namístě se ho ptát, co potřebuje, a nabízet mu svou přítomnost.

Nevím také, do jaké míry se můžete účastnit péče o něho – to je záležitost vztahů s lidmi v jeho druhé rodině a společné domluvy.

Možná můžete ten společný čas, který vám zbývá, využít i tak, že se navzájem víc poznáte, že si budete vyprávět o tom, u čeho ten druhý nebyl, co všechno jste prožili a co je pro vás oba důležité. Je otázka, jak dokáže nebo umí být Váš otec otevřený, zda dokáže mluvit o emocích a vztazích – možná i o tom, jak odcházel od Vaší matky..mohl by mít i pocit viny vůči Vám, mohl by žádat o odpuštění.. To všechno je asi mezi vámi dvěma, ale nevím, zda je možné – zvlášť pro Vašeho otce nebo i pro vás oba  - o takových věcech mluvit. Vy ale můžete na tato témata myslet a být připravena, kdyby se najednou objevila. Určitě je v sobě tatínek má, je ovšem otázka, zda si to všechno uvědomuje a připouští.

Když se ptáte, jak se k němu chovat – tak pravdivě, nic nepředstírat, nevytvářet žádné rádoby uklidňující lži – lidé v situaci Vašeho otce velmi dobře cítí, co je pravda a co ne. Zkuste se toho nebát, mluvit s ním. Pokud to nejde, jen s ním buďte, klidně mlčky, nebo se ptejte, co je pro něho v tu chvíli přijemné, úlevné a dobré.

Chování Vaší sestry se zřejmě dá vysvětlit jako výraz bezmoci a zoufalství nebo i strachu z blížící se smrti – ventiluje to právě tím, že se zlobí.

Před Vámi i Vaší sestrou teď leží úkol přijmout tu situaci, jaká je, a přijmout i fakt, že ji nemůžete změnit. To je zkušenost, která na každého z nás dříve či později čeká.

Milá Pavlo, držím vám palce.

Kdybyste potřebovala o situaci mluvit osobně, můžete např. také přijít nebo zavolat do poradny Cesty domů.

Ilona Peňásová

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života. © Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843