Táta má Klatskinův tumor, je v paliativní léčbě, přestal jíst, polehává, má bolesti kolem stentu. Kolik máme času?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 10. 2020 zobrazit původní dotaz

Táta má klackinuv tumor už druhý rok má paliativní léčbu bez chemo před 14 dny přestal jist hodně polehava je slabý pije jen nutridrink a čaj a má bolesti u stentove trubičky mám dotaz jak dlouho tu ještě může s nama děkuji za odpověď

Petra

Váš tatínek má Klatskinův tumor, má zavedený stent ve žlučových cestách, onkologická léčba nebyla indikována. Slábne, přestává jíst a Vy se ptáte na časovou prognózu.

Milá Petro,

bohužel se domnívám, že čas, který má Váš tatínek před sebou, nemusí být příliš dlouhý. Samozřejmě si netroufám na nějaké přesnější prognózy, zvláště takhle na dálku, ale z toho, co píšete, a ze svých zkušeností bych odhadovala čas v řádu dnů či několika málo týdnů. Určitě je však důležité, aby závěr života měl tatínek co neklidnější, bez bolestí či jiného trápení. Takže pokud si tatínek na bolesti stěžuje, je dobře mít k dispozici účinný lék a nebát se jej použít. Jestliže léky na bolest, které máte doma, dostatečně nezabírají, neváhejte kontaktovat tatínkova lékaře a léčbu bolesti i dalších symptomů s ním konzultovat. Možná funguje ve Vašem okolí některý z mobilních hospiců, zkuste je oslovit a požádat o přijetí tatínka do péče. Mohou Vám pomoci s léčbou příznaků i poradit s ošetřovatelskou péčí, zapůjčit vhodné pomůcky.

Moc na Vás myslím a přeji tatínkovi i celé Vaší rodině, abyste náročnou situaci společně zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz