Studuji magisterské studium a jsem těhotná. Když studium přeruším, ale neukončím, mám nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 9. října 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se sirotčím důchodem a těhotenstvím. Jsem těhotná a ráda bych dokončila první ročník magisterského studia, ten druhý přerušila a pak to kombinovaně dokončila. Měla bych nárok na sirotčí důchod i po přerušení (ne ukončení) studia, jestliže by to bylo z důvodu otěhotnění a nebylo mi 26 let ještě? Děkuji za odpověď
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
ptáte se, jak je to se sirotčím důchodem a těhotenstvím. Zajímá Vás, zda budete mít nárok na sirotčí důchod při přerušení studia z důvodu těhotenství. Píšete, že Vám ještě není (a ani v průběhu dokončení magisterského studia nebude) 26 let.

Vážená paní Jano,

jelikož studujete magisterské studium, usuzuji, že je Vám více než 18 let a tedy při přerušení či ukončení studia o nárok na sirotčí důchod přijdete.

Co se týče změn, je Vaší povinností nahlásit do 8 dnů České správě sociálního zabezpečení, že jste přerušila studium ze zdravotních (nebo jiných důvodů), pak Vám bude výplata důchodu zastavena. Pokud ale opět začnete studovat a doložíte tuto skutečnost na ČSSZ, měl by Vám být sirotčí důchod znovu obnoven (při splnění standardních podmínek).

Pokud byste měla další otázky ohledně své situace, můžete se obrátit na Call centrum ČSSZ, kde se po sdělení Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová