Starám se o tchyni, která už nemůže zůstat sama doma. Mohu o ni pečovat, aniž bych přišla o zaměstnání?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 2. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, starám se o tchýni s alshaimerovou nemoci, má 4 stupeň, máme již rok zažádáno do domova který je specializovaný pro tyto osoby, ale zatím nic.Chodím do práce, ale její stav se začíná opět zhoršovat a citím ,že samotná už určitě nemůže zůstávat.Přes den se u ní zatím nějak střídáme s manželem a dcerou, ale je to čím dál náročnější. Nechceme najímat cizího člověka co by byl u ní. Moje otázka zní, kdybych sní zůstala doma, musela bych dát v práci výpověď? Nebo se na to vztahuje dlouhodobé ošetřovné? Kdo by za mě platil zdravotní a sociální pojištění.? Moc děkuji za odpoveď.

Urbánková Jiřina

Píšete nám, že se staráte o Vaši tchyni, která má Alzheimerovu chorobu ve 4. stupni. Máte zažádáno o umístění ve specializovaném pobytovém zařízení již rok, ale stále se neuvolnila kapacita. Péče začíná být náročná a vyžaduje Vaši trvalou přítomnost doma. Ptáte se, jestli můžete zůstat doma, aniž byste musela podat výpověď. Dále se ptáte, jestli lze využít dlouhodobého ošetřovného a jak je to poté s placením zdravotního a sociálního pojištění.

Dobrý den,

péče o blízkého nemocného s Alzheimerovou chorobou ve vyšším stádiu může být opravdu hodně náročná.  Přeji Vám, aby se brzy uvolnilo místo v pobytovém zařízení.

K Vaší otázce, ano, můžete zůstat doma, aniž byste přišla o zaměstnání a lze k tomu využít dlouhodobé ošetřovné. Dlouhodobé ošetřovné lze čerpat 1x za rok — ne za kalendářní rok, ale za 365 dní — po dobu maximálně 90 dní. V péči se může střídat i více pečujících. Kupříkladu jeden pečující pečuje 2 dny v týdnu, druhý 3 dny a zbylé dny oba pracují. Je to možné kombinovat i takto. Jedná se o dávku nemocenského pojištění.

Podrobné informace o dlouhodobém ošetřovném, kdo a jak o něj může zažádat, si můžete přečíst v textu Ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné.

Za poradnu s přáním mnoha sil

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz