Sociální pracovnice se ozvala v den pohřbu manžela kvůli jeho příspěvku na péči. Jak mi příspěvek vyplatí?

Odpověď na dotaz ze dne 9. prosince 2019 zobrazit původní dotaz
Mela jsem zazadano o prispevek na peci manzele ktery byl v terminalnim stavu .Byl doma bezmala mesic nez zemrel Sov.pracovnice se ozvala v den pohrbu tj po 37 dnech od podani zadosti .Jak bude vyplacen prispevek a co mam jeste dolozit za potvrzeni .dekuji Konopikkva
Dagmar konopikova
Píšete, že jste měla zažádáno o příspěvek na péči pro manžela, který byl doma bezmála měsíc než zemřel. Sociální pracovnice se Vám ozvala v den pohřbu. Ptáte se, jak bude vyplacen příspěvek na péči a co máte doložit za potvrzení.

Vážená paní Konopíková,

nejprve bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast se ztrátou Vašeho manžela.

Výplatu příspěvku na péči v tomto ohledu řeší § 16 zákona o sociálních službách.

Jestli tomu dobře rozumím, tak Váš manžel zemřel před pravomocným rozhodnutím o příspěvku. Tím pádem vstupuje do dalšího řízení a nabývá nárok na částky splatné do dne smrti osoba blízká, kterou jste Vy (případně další blízké osoby, které v této době pečovaly a tím pádem jim příspěvek náleží rovným dílem).

Není mi však už zcela jasné, zda u Vašeho manžela proběhlo sociální šetření, což je zásadní záležitost. Zákon o sociálních službách totiž v § 26 uvádí, že Krajská pobočka úřadu práce zastaví řízení o příspěvku, jestliže žadatel o příspěvek zemřel před provedením sociálního šetření. Bez sociálního šetření (což je osobní návštěva sociálního pracovníka úřadu práce v domácnosti žadatele, kdy s žadatelem závislým na péči druhých mluví o jeho potížích a omezeních) by Vám tedy nárok na příspěvek na péči nevznikl.

Ptáte se nás také na Vaše povinnosti, co je třeba doložit. K tomu se vyjadřuje rovněž zákon o sociálních službách v § 21. Obecně je Vaší povinností spolupracovat s příslušnými úřady a reagovat na jejich výzvy.
Za dané situace to však bylo zejména ohlášení úmrtí manžela příslušné krajské pobočce úřadu práce ve lhůtě do 8 dnů ode dne úmrtí. Obvykle stačí tuto událost oznámit e-mailem a po obdržení úmrtního listu dodat na úřad jeho kopii.

Neváhejte se s Vašimi dotazy obrátit přímo na nejbližší pobočku úřadu práce, kde se můžete dozvědět konkrétní informace o stavu Vašeho řízení.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová