Sestřenici zemřel manžel, pobírá invalidní důchod. Bude mít nárok na vdovský důchod teď i po odchodu do předčasného důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 16. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den.Sestrenici zemrel manzel ve veku 61 let.Ji je skoro 59 let. O deti jiz nepecuje. JE POZIVATELKOU INVALIDNIHO DUCHODU. Bude mit narok na vdovsky duchod alespon na nejakou dobu a jak to bude az pujde v 60ti letech do predcasneho duchodu. Dekuji za odpoved. LAROVA
Zuzana Larova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Obracíte se na nás s dotazem, jestli a po jakou dobu bude mít Vaše sestřenice nárok na vdovský důchod po smrti manžela. Ptáte se také, jak to bude s vdovským důchodem až sestřenici bude 60 let a půjde do předčasného starobního důchodu. Sestřenici je nyní 58 let a pobírá invalidní důchod. Její manžel zemřel ve věku 61 let.

Vážená paní Larová,

Vaše sestřenice bude mít nárok na vdovský důchod po manželovi, jestliže manžel pobíral starobní důchod nebo invalidní důchod, nebo ke dni smrti splnil podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo starobní důchod a nebo v případě, že manžel zemřel následkem pracovního úrazu.

Vzhledem k tomu, že sestřenice pobírá invalidní důchod, tak v případě přiznání vdovského důchodu dojde k souběhu důchodů, což znamená, že sestřenici bude vyplácen vyšší důchod v plné výši a z nižšího důchodu bude vyplácena polovina procentní výměry.

Vdovský důchod jí bude náležet po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí jednoho roku bude mít sestřenice nárok na vdovský důchod nadále pouze v případě, že bude splňovat některou z daných podmínek, mezi než patří:

  • péče o nezaopatřené dítě,
  • péče o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • invalidita třetího stupně,
  • dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Pokud by sestřenici po jednom roce nárok a vdovský důchod zanikl, tak se nárok na vdovský důchod znovu obnoví, jestliže se splní některá z výše uvedených podmínek do dvou let po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud bude sestřenice ve svých 60 letech v době odchodu do předčasného starobního důchodu splňovat některou z výše uvedených podmínek (a pravděpodobně bude splňovat minimálně poslední podmínku týkající se věku), tak jí vdovský důchod bude náležet nadále.

Svou situaci může Vaše sestřenice probrat zcela konkrétně na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení nebo v Call centru České správy sociálního zabezpečení, kde mají agendu vdovských důchodů na starosti.

S úctou za poradnu Cesty domů

Monika Vaníčková