Sestra si k sobě přestěhovala tátu. Má povinnost mě informovat o jeho zdravotním stavu?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

°Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, zda má moje sestra (sourozenec) povinnost mě informovat o místě pobytu našeho nemocného táty, o kterého pečuje (bydlí u ní). Nevím kde je, nevím v jakých podmínkách žije, nemám od ní žádné informace o tátovi. S tátou si občas píšu na emailu, ale je to starší člověk a já nevím, co se děje. Nidke jsem informace nenašel. Existuje povinnost dourozence sdělit mi okolnosti takové péče? Informace o zdravotním stavu táty apod. Sestra nekomunikuje už dlouhá léta, tátu si přistěhovala před dvěma měsíci.
Předem děkuji za odpověď.

Roman Šrámko
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaše sestra s Vámi už několik let nekomunikuje. Před dvěma měsíci si přestěhovala Vašeho otce k sobě. Ptáte se, jestli sestra má povinnost Vás o místě pobytu a zdravotním stavu Vašeho nemocného táty informovat.

Dobrý den,

takto specificky právní předpisy povinnost sourozence nestanoví. Domnívám se nicméně, že jako dcera máte právo otce vídat a případně se i podílet na péči o něj, pokud by o to otec stál. V tomto smyslu pak sestra nesmí Vašemu kontaktu s otcem bránit. Nejjednodušší cestou by bylo zjistit informaci o místě pobytu přímo od otce, případně od jiných osoby, kteří o místě pobytu otce ví a následně se s otcem setkat osobně a situaci se sestrou řešit rovněž osobně.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz