Ráda bych se postarala o nevyléčitelně nemocného partnera. Mohu o něj jako jeho družka pečovat?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,
žijeme spolu jako druh a družka zhruba 10 let.Nyní příteli zjistili metastázy v mozku.Jeho synové nepředpokládají jeho návrat domů,spíš umístění v LDN.Já bych se o něho chtěla postarat a dochovat ho v jeho domácím prostředí.Bydlím u něho.Mám vůbec jako družka nějakou šanci o něho pečovat?Má ještě bratra a sestru,ti se přiklání na mou stranu.
Nevím,jak dlouho bude žít,ale nechci,aby zemřel v nemocnici.
Moc děkuji za odpověď.

Michaela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že dlouhodobě žijete v domácnosti s partnerem, který je vážně nemocný. Nechcete, aby partner zemřel v nemocnici a ráda byste se o něj starala doma. Synové partnera se přiklání spíše k péči v nemocnici, ale jeho sourozenci Vás v rozhodnutí pečovat o partnera doma podporují. Ptáte se nás, zda o nemocného můžete jako jeho družka pečovat.

Dobrý den,

jako družka žijící s partnerem dlouhodobě ve společné domácnosti jste z pohledu legislativy partnerovou blízkou osobou a v souvislosti s poskytováním péče tak máte podobná práva, jako mají rodinní příslušníci nemocného. To znamená, že v péči o partnera byste při splnění zákonných podmínek měla nárok na čerpání ošetřovného nebo dlouhodobého ošetřovného. Pokud Váš partner pobírá nebo bude žádat o příspěvek na péči, můžete být jako osoba blízká uvedena jako poskytovatel péče, a pokud by partnerovi byl přiznán příspěvek ve II. a vyšším stupni, můžete využít například možnosti být vedena v evidenci úřadu práce jako pečující osoba, za kterou stát hradí povinné zdravotní pojištění a které se doba péče počítá jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění.

Zmiňujete, že nechcete, aby partner zemřel v nemocnici, nicméně jeho prognóza Vám v současnosti není známa. V tomto ohledu bych Vás chtěla podpořit v rozhovoru na toto téma s ošetřujícím lékařem. Ne vždy lze prognózu a očekávatelný vývoj stavu odhadnout, ale pokud by to v případě onemocnění Vašeho partnera bylo možné, mohly by Vám přesnější informace napomoci k dobrému naplánování péče (například s ohledem na fakt, že dlouhodobé ošetřovné lze na ošetřování nemocného čerpat maximálně 90 dnů v kalendářním roce).

Zároveň mě v této souvislosti napadá, že by mohlo být užitečné s partnerem s předstihem probrat a případně zajistit, abyste byla v jeho zdravotní dokumentaci uvedena jako osoba, která je oprávněna dostávat informace o jeho zdravotním stavu. To lze udělat například prostřednictvím jmenování osoby pro zástupné rozhodování. Stejně tak by v případě, kdy se partnerovi rodinní příslušníci neshodují v představách o podobě budoucí péče, mohlo být pro zajištění péče o Vašeho partnera podle jeho představ užitečné sepsat za tímto účelem dříve vyslovená přání.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz