Proč nespolupracujete na zákoně o eutanázii?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Vím,že je těžká smrt pro každého,ale což kdybyste taky zvažovali s poslanci se domluvit na zákoně o eutanazii,je to nejlepší prostředek pro lidi,kteří už....a ne je nechat trápit pod práškama až do konce,a né i žebrat sále o peníze-to by byl učel budoucím,jako všude ve světě!!!St-.

Stanislav
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, pane Stanislave,

obracíte se na internetovou poradnu umirani.cz s úvahou, resp. spíše pobídkou ke spolupráci s poslanci ohledně zákona o eutanázii.

Lidé v nouzi, kteří zažívají trápení a touží po úlevě, ať psychické či fyzické, lidé aktuálně v těžké situaci, ale i ti, kdo mají obavy z budoucnosti, se na nás — hospice, někdy obrací s přáním, jaké máte i Vy. Někdy se povede rozkrýt a probrat, co pro ně přání eutanázie znamená, co od ní čekají, proč o ní uvažují. Někdo takovému hovoru je otevřený, jiný už třeba nemá síly zvažovat jiné možnosti, každý jsme jiný. Není ale pravda, že eutanázie je dostupná všude na světě. Mám za to, že tomu tak je jen ve velmi malé části světa, resp. v několika státech.

Zmiňujete účel budoucí, v tomto ohledu existuje institut dříve vysloveného přání. V něm může člověk pro budoucí účely uvést, jaké zákroky a opatření si pro sebe přeje či nepřeje v situaci, kdy by o sobě již nemohl z různých důvodů sám rozhodovat. Neznám cele pozadí Vašeho volání po eutanázii, ale vnímám, že se nejspíš obáváte bolestí a nedostatečné nebo neefektivní medikace, stejně jako nedostatku prostředků. I když paliativní péče není alternativou k eutanázii, může nemocným a umírajícím nabídnout mnohé, zj. pak tišení zatěžujících příznaků jako je právě bolest, dušnost apod. Případný nedostatek financí je rovněž řešitelný. Sociální pracovník hospice, sociálního odboru v místě bydliště, v občanské poradně atd. může pomoci lidem se zmapováním možností, na které dávky by mohli dosáhnout, zda mohou žádat o příspěvek na péči apod.

Je mi líto, že cítíte nespokojenost se současným stavem věcí, že vidíte budoucnost jako čas, do kterého patří trápení pod léky a nutnost doprošování se peněz. Ohledně stanoviska Cesty domů a postoji hospiců k eutanázii se můžete blíže informovat v reakci na email podobný Vašemu.

Přeji Vám, abyste se nedostal do situace, jíž se obáváte. Mnoho sil a naděje.

S úctou

Tereza Lepešková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz