Problém s péčí

Odpověď na dotaz ze dne 11. ledna 2012 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, prosím jak postupovat v péči o nemocnou maminku? Maminka má dvě děti mě syna a dceru. Maminka bydlí na vesnici asi 8 km od mého bydliště. Je jí 85 let a a celých pět let se starám o maminku sám. Maminka do loňského roku neměla výrázné zdarvotní problémy. V roce 2011 jsem byl s maminkou na kompletním vyšetření a dostala léky. Během od léta 2011 se stav maminky zhoršil. Počůrává a pokakává se. Nechce vložky ani kalhotky. Vše strhává. Byt cítit silně močí a tak jednou týdně naka... všude. Zdála se mi, že někdy je v pohodě jindy mimo. Zajel jsem s maminkou k lékaři a nařídil pobyt v nemocnici s kompletním vyšetřením. Tak jsem informoval sestru, že maminka byla hospitalizována. Sestra nebyla maminku navštívit celých pět let. Jají manžel s dcerama loni a to tak 4x. A to jsem si dal. Slova kterými mě ráno ve 4 hod. častovala se nedají ani vypsat. Hysterický vulgární projev.. Co jsem si to dovolil ji dát mezi socky do nemocnice atd. Okamžitě tam přijeli dělali "nohy" ošetřujícímu personálu včetně lékařů. Že tam ležet nebude mě volali ať se okamžitě postarám o odvoz maminky včetně o péči o ni. Nadávky, příkazy. Možná si řeknete, že jsem blb. Ale maminku mám rád a tak jsem raději ticho. Ve finále mě řekla, že mě patří půl domu /jí ale druhá půlka také/ tak ať se starám a opět vulgarní slova. Ošetřují lékař v den propuštění na kterém trvali oni mě řekl, že nechápe jejich rozhodnutí / oni totiž řekli, že jsme se na propuštění všichni shodli/.Což nebyla pravda. Že dal do propouštěcí zprávy, že maminka potřebuje celodenní péči. Oni řekli v nemocnici , že ji vyzvednou a to víte, že jsem ji vyzvedával já. V autě se počůrala ani o tom nevěděla. Nakoupil jsem jí, dal najíst, léky a pití. To bude teď každodenní starost. K nám nechce jít a já tam nemohu být 24 hod. Pan doktor mě řekl, že není problém ji znovu hospitalizovat, že k tomu stejně dojde. Můj dotaz zní jak mám dát písemně sestře najevo, že buď se budeme starat střídavě oba nebo ať mě nechají v klidu bez vulgarit a já zařídím vše , aby bylo o maminku postaráno. Ne jak ona řve když mám tu půlku tak ať se starám a pokud ne tak běda. Chtěl bych ji vidět jak uklízí ..... a myje pokak... maminku a vozí plnou tašku počůr. prádla dnes a denně. Děkuji a přeji hezký zítřejší den. Petr
Marie
Popisujete svou situaci v péči o maminku, jejíž zdravotní stav, zdá se, už jí nedovoluje, aby zůstala doma sama. Naopak potřebuje celodenní péči. Druhé téma, které z Vašeho dotazu vyplývá, je také nelehké - domlouvání s Vaší sestrou, zdá se, nefunguje.

Dobrý den,

péče o Vaši maminku není určitě nic jednoduchého – sladit zájmy maminky s reálnými potřebami i se svými možnostmi a silami, které do péče o ni můžete a také chcete investovat. Samozřejmě čím víc lidí a jejich sil se na péči podílí, tím déle je udržitelná péče doma. Podle toho, co píšete, je ale vůbec otázka, zda maminka může doma zůstat, zda by situaci mohla zvládnout zlepšit agentura domácí péče, pečovatelské služby a rodina, nebo je nutné maminku umístit do nemocnice nebo jiného zařízení. Její ošetřující lékař by Vám měl situaci vysvětlit, přiblížit možnosti a také prognózu maminčina stavu. Zároveń Vám doporučit řešení, které je také ve vašem regionu dostupné. Je také otázka, jak situaci vnímá a co by si přála maminka – a zda to je reálné.

K druhému tématu, nevím samozřejmě, co je příčinou toho, že sestra maminku nenavštěvuje, nebo proč je její chování tak agresivní a manipulativní. Ať už je to jakkoli, vypadá to, že s jejím přístupem se lze jen těžko na něčem konstruktivním shodnout. To, jak se k situaci staví, není určitě spolupráce. Podle toho, co popisujete, to vypadá, že nemá smysl ztrácet čas a energii obhajováním nějakých kroků. Zároveň se zdá, že se Vaše sestra na péči o maminku, kterou chtěla převézt domů, nijak nepodílí, ale naopak vše očekává od vás. Nevím, jak je to možné, ale na to přece nemá právo. Vy se jí nemáte proč zpovídat, ale ani jí nejste povinen nic vysvětlovat nebo se jí ptát.

Váš návrh s písemným kontaktem se mi zdá dobrý – možná by mohl být spíše informativní a také vycházet z rad lékaře a možností, které s ním proberete.

Vypadá to bohužel, že to, oč Vaší sestře jde, nejsou úplně zájmy Vaší maminky. Ta by jistě byla ráda, kdybyste mohli v péči o ni spolupracovat. Myslím, že sestře můžete předložit Váš pohled a představu, jak by se situace měla řešit, zároveň nejspíš budete muset být připraven na její nesouhlas. V tom případě bude zřejmě sitauce na dohodě s maminkou a lékařem, zároveň samozřejmě i Vaší vlastní rodinou.

Nerozhoduje jen to, co potřebuje maminka, ale také, co potřebujete Vy a Vaše rodina – a co je reálné, kolik sil a času a intenzivní péče můžete teď mamince věnovat.

Není to Vaše sestra, která o všem má rozhodovat, ale skutečné maminčiny potřeby, reálné možnosti a Vaše síly.

Držím Vám palce a věřím, že najdete dobré řešení.

Ilona Peňásová